Pielgrzymka do Torunia, Częstochowy i Lichenia

W ostatnim czasie została zorganizowana w naszej parafii pielgrzymka dziękczynno-błagalna do sanktuariów maryjnych. Pielgrzymka odbyła się w dniach 1-2 maja a wzięła w niej udział ponad 30-osobowa rozmodlona i rozśpiewana grupa pielgrzymów pod przewodnictwm duchowym ks. Łukasza.

Pierwszym etapem była Częstochowa, gdzie u stóp Jasnogórskiej Pani, uczestniczyliśmy o godzinie 6.00 w odsłonięciu cudownego obrazu, a następnie we Mszy Świętej. Po krótkim, ale przepełnionym żarliwą modlitwą pobycie na Jasnej Górze, udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku kolejnego przystanku na naszym szlaku – Lichenia.

Do spotkania z Matką Bożą przygotowaliśmy się poprzez odprawienie Drogi Krzyżowej w Lesie Grąblinskim, gdzie w 1850 r. Maryja objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Po zakończonym nabożeństwie wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej opowieści o objawieniach Matki Boskiej Bolesnej oraz historii licheńskiego sanktuarium przybliżonych nam przez miejscową panią przewodnik. Godzinę Miłosierdzia spędziliśmy w bazylice odmawiając w tym monumentalnym miejscu Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Czas wolny jaki pozostał nam do wieczornej Mszy Świętej został skwapliwie wykorzystany na spacery, odwiedziny sklepików z pamiątkami oraz na podziwianie rozległej panoramy okolicy z wieży widokowej.

O godz. 19.00 uczestniczyliśmy wraz z grupami pielgrzymów z różnych zakątków Polski we Mszy Świętej za Ojczyznę, po której odbyła się procesja ze świecami na placu przed bazyliką.

Następnego dnia, wczesnym rankiem, udaliśmy się w dalszą podróż. Jej celem był Toruń – przepiękne, zabytkowe miasto nad Wisłą. Po krótkim zwiedzaniu Starówki i obowiązkowym zakupie słynnych tradycyjnych pierników udaliśmy się do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Sanktuarium to, konsekrowane zaledwie rok temu, stanowi wotum wdzięczności za osobę świętego Papieża-Polaka. Ołtarz główny sanktuaryjnego kościoła nawiązuje do kaplicy watykańskiej, w której modlił się nasz Papież. Po Mszy Świętej mieliśmy możliwość ucałowania relikwii św. Jana Pawła II, a Kustosz świątyni zaznajomił nas z genezę jej powstania.

Korzystając z okazji zwiedziliśmy również znajdującą się w pobliżu Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, a później udaliśmy się do głównej siedziby Radia Maryja. Dzięki uprzejmości ojców Redemptorystów mogliśmy zwiedzić rozgłośnię, z której rozbrzmiewa „katolicki głos w twoim domu”.

Po odmówieniu  w kaplicy radiowej Koronki do Bożego Miłosierdzia nadawanej na żywo za pośrednictwem Radia Maryja, udaliśmy się w długą drogę powrotną do domu.

Mimo trudów pielgrzymowania, długiej trasy, szybkiego tempa oraz zmęczenia wróciliśmy szczęśliwi, że mogliśmy tak pięknie i owocnie przeżyć ten długi majowy weekend. Dziękujemy Organizatorom za zaangażowanie i perfekcyjne przygotowanie tej pielgrzymki i pozostajemy z nadzieją na następne spotkanie na pielgrzymim szlaku.

Licheń