Dzień wdzięczności za Chrzest Polski

1050. Rocznica Chrztu Polski skłania każdego wierzącego w Chrystusa Polaka do refleksji i wdzięczności Bogu za łaskę tego sakramentu, który otrzymaliśmy my sami i nasi przodkowie.

W naszej lokalnej dukielskiej społeczności chcemy zaznaczyć to wydarzenie. Chcemy uświadomić sobie wielkość tego wydarzenia i jego wpływ na życie naszej małej Ojczyzny kiedyś i dzisiaj.

W związku z powyższym zapraszamy do zapoznania się z programem dwudniowych obchodów wielkiego jubileuszu w Dukli.

piątek, 29 kwietnia 2016

 • 19.00 – MSZA ŚWIĘTA (kościół pw. św. Marii Magdaleny). Po niej Jubileuszowa Droga Krzyżowa ulicami Dukli do krzyża wdzięczności za dar wiary chrześcijańskiej. Poświęcenie krzyża oraz kamienia z pamiątkową inskrypcją.

sobota, 30 kwietnia 2016

 • 9.00MSZA ŚWIĘTA połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Zamiast aktu pokutnego wyrzeczenie się zła, podejście do chrzcielnicy obok ołtarza i uczynienie znaku krzyża wodą  chrzcielną. (kościół pw. św. Marii Magdaleny)
 • 10.30 – Wykłady popularno-naukowe (kościół pw. św. Marii Magdaleny):
  – Jerzego Możdżana „Polska Słowian i pierwsze lata chrześcijaństwa”
  – Stanisława Kality „Znaczenie chrztu Polski i rozwój chrześcijaństwa na ziemi dukielskiej”
  – Andrzeja Szwasta „Zaprowadzenie chrześcijaństwa Jana Matejki”.
 • 12.30 – Biesiada przy staropolskim jadle (Rynek miasta).
 • 12.40 – „W czasach księcia Mieszka, plemion i wojów”. Inscenizacja historyczna w wykonaniu Pracowni Rekonstrukcji Historycznych SCUTUM i Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej (Rynek miasta).
 • 13.30 – Teatralna inscenizacja zwyczajów i obrzędów domowych (ludowych) wyrosłych z chrześcijańskiej wiary w wykonaniu zespołu obrzędowo-śpiewaczego z Ośrodka Kultury w Dukli (Rynek miasta).
 • 15.00 – Bieg na 1050 m z podziałem na płeć i kategorie wiekowe: Szkoła Podstawowa (klasy 1-3, 4-6), Gimnazjum, Liceum, dorośli (ścieżki w parku).
 • 16.30 – Wręczenie nagród zwycięzcom biegu i zakończenie obchodów (Rynek miasta).