Projekt „Antidotum na samotność”

01.01.2021 r. – zakończenie projektu, ale …
jesteśmy w gotowości przyjęcia do Domu Dziennej Opieki  pod warunkiem, że będzie to 100% płatna opieka:(
Wigilia
23 grudnia w Domu Dziennego Pobytu Seniora w Dukli uczestnicy projektu „Antidotum na samotność ” spotkali się by podzielić się opłatkiem i zasiąść wspólnie do wigilii. Ks. Proboszcz poprowadził modlitwę i złożył seniorom życzenia świąteczne i noworoczne. 19 miesięcy minęło szybko i chociaż projekt kończy się z dniem 31 grudnia to zawarte przyjaźnie pozostają na zawsze. Przeżyliśmy mnóstwo pięknych i niezapomnianych chwil. Pomodliliśmy się również za panią Mariannę i pana Stanisława, którzy odeszli do Domu Ojca. Wszystkim łezka w oku zakręciła się. Dziękujemy serdecznie przede wszystkim księżom na czele z ks.Proboszczem za to,że stworzył dla naszych seniorów drugi dom,ks.Arkowi i ks.Krzysztofowi za ubogacające katechezy i zawsze radosny uśmiech. Seniorom dziękujemy za wszelkie dobro i wspólnie spędzony czas, jak również życzymy zdrowia i wszelkich łask od nowonarodzonego Jezusa.

 Seniorzy w Zakopanem
Dnia 11 grudnia uczestnicy projektu „Antidotum na samotność ” na czele z ks.Proboszczem i opiekunami udali się na wycieczkę do Zakopanego. Pogoda dopisała, zatem seniorzy mogli podziwiać piękno naszych gór w całej okazałości. W pierwszej kolejności odwiedzili Sanktuarium na Krzeptówkach by Matce Bożej Fatimskiej powierzyć swoje prośby i podziękować za wszelkie łaski. Później pojechali do przepięknej Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Kaplica ta zbudowana w stylu zakopiańskim, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza urzekła wszystkich. Po domowym, pysznym obiedzie u Pani Marii seniorzy mieli czas by pospacerować po Krupówkach i spróbować oscypka. Zobaczyli również Wielką Krokiew i podziwiali zakopiańską architekturę.

Szkolenie z zielarstwa
W dniu 25.10 seniorzy uczestniczyli w szkoleniu z zielarstwa w sali Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli prowadzonym przez Panią dr inż. arch. kraj. Martę Pisarek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Dzięki bardzo ciekawej prezentacji i wykładzie na temat zastosowania ziół w gospodarstwie domowym seniorzy mogli poznać sposoby na dobrą i owocną uprawę oraz korzyści płynące ze stosowania ziół w leczeniu różnych schorzeń. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pasjonujący wykład.
Odwiedziny seniorów z Jaślisk
21 października odwiedzili nas seniorzy z Klubu Senior + w Jaśliskach. Pani Krystyna opowiedziała i pokazała seniorom nasz kościół parafialny, po czym wspólnie mogliśmy zasiąść do stołu i wśród radosnych rozmów napić się kawy. Spotkanie seniorów uświetniły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jasionce ,które przygotowały przedstawienie z okazji „Dnia Chleba „. Bardzo serdecznie dziękujemy seniorom z Jaślisk i dzieciom wraz z opiekunami za tak mile spędzony czas.
Bieszczady
Pięknego dnia, 16 października, nasi seniorzy wybrali się na wycieczkę w Bieszczady. Przejażdżka kolejką bieszczadzką z Majdanu do Balnicy dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Podziwiając przepiękne jesienne widoki i ciesząc się słoneczną pogodą seniorzy radośnie spędzili przedpołudnie, po czym udali się na smaczny obiad do Cisnej. W drodze powrotnej odwiedzili Komańczę, gdzie siostra opowiedziała o Słudze Bożym ks.kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Wycieczka do Przemyśla
W czwartek 5. września września uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Przemyśla. Po drodze odwiedziliśmy Arłamów i Kalwarię Pacławską, gdzie zawierzyliśmy Matce Bożej wszystkie troski dnia codziennego. W Przemyślu seniorzy mieli okazję zobaczyć Wyższe Seminarium Duchowne oraz przepiękną Bazylikę Archikatedralną pw .Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Jana Chrzciciela. Pod Bazyliką znajdują się doskonale odrestaurowane krypty, które mogliśmy podziwiać. Po sutym obiedzie i pysznych lodach w drodze powrotnej wszystkim dopisywał humor i już snuto plany na następną wycieczkę.
Pożegnanie ks. Łukasza
We wtorek, 13 sierpnia uczestnicy projektu „Antidotum na samotność ” zaprosili na kawę i poczęstunek odchodzącego z naszej parafii  ks. Łukasza. Wdzięczni za ponad rok spotkań i wspólnych modlitw, za zawsze szczery i pogodny uśmiech oraz dobre słowo seniorzy chcieli podziękować, a także życzyć zdrowia i błogosławieństwa Bożego w nowej parafii. Nikt nie krył wzruszenia i łez. Będziemy pamiętać w modlitwie o ks. Łukaszu i z pewnością jeszcze się spotkamy.
Wizyta u Seniorów w Jaśliskach
Dzisiejszego dnia (07.08) mieliśmy przyjemność gościć u Seniorów w Jaśliskach. Tutaj czekała już na nas pani Alicja  i pani Iwonka ze swoimi podopiecznymi.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła parafialnego i modlitwy przed obliczem Matki Bożej Jaśliskiej. Następnie zwiedziliśmy ekspozycję, która wzbudziła wiele wspomnień. Żarna, celu,sieczkarnie- to tylko niektóre z oglądanych przedmiotów codziennego użytku, które jeszcze nie tak dawno były w naszych domach. Seniorzy byli również zobaczyć przepiękną cerkiew w Woli Niżnej. Po powrocie do Jaślisk zaproszono wszystkich na wspólne śpiewanie i poczęstunek. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Alicji Majdosz i pani Iwonie Puchalik oraz seniorom za tak serdeczne przyjęcie i czekamy na odwiedziny w naszym Domu Dziennego Pobytu.
Kombornia
W czwartek (01.08) seniorzy wraz z ks.Łukaszem mieli okazję wybrać się na wycieczkę do Komborni. W tamtejszej świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, którego historię i cuda za przyczyną Matki Najświętszej opowiedział ksiądz Proboszcz Andrzej Wydrzyński. Mszę Świętą odprawił ks.Łukasz ,w czasie której modliliśmy w intencjach seniorów. Później Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich na kawę i ciasto. W drodze powrotnej przystanęliśmy przy źródełku św. Jana z Dukli. Ostatnim punktem wycieczki był pyszny obiad w restauracji Elwit.
Rymanów Zdrój
W czwartek (04.07) uczestnicy projektu „Antidotum na samotność ” mogli spacerować i podziwiać uroki Rymanowa Zdroju. Siedząc przy tężni i pijąc zdrowotne wody seniorzy korzystali  z leczniczych właściwości tego miejsca, wpływającego dobrze na drogi oddechowe. Nie mogło też zabraknąć chwili wyciszenia i modlitwy w tamtejszym kościele.  Pogoda dopisała i humor nie opuszczał naszych podopiecznych.
Międzynarodowy Dzień Owoców
Któż nie lubi soczystych owoców? Oprócz tego, że są ogromnym źródłem witamin to smakują wyśmienicie. Pierwszego lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców. Zatem i u naszych seniorów nie mogło zabraknąć tych soczystych smakołyków. Nasze Panie przygotowały fantastyczne desery lodowe z owocami. Pyszności!

Wycieczka do Dębowca
W środę 26 czerwca seniorzy udali się do Dębowca pomodlić się przed Piękną Panią z La Salette. O historii objawień Matki Bożej dzieciom we Francji  opowiedziała nam siostra Renata. W zadumie i skupieniu seniorzy przeszli kalwarię, nabrali wody ze źródełka, mogli skorzystać z sakramentu pokuty, by później w pełni uczestniczyć we Mszy świętej. Po Eucharystii wszyscy mogli obejrzeć film o  objawieniu i licznych cudach i łaskach wyproszonych za przyczyną Matki Bożej z La Salette.

 

Aniołki decoupage

Anioł to bardzo ważny symbol w naszej religii i kulturze, oznaczający duszę, nieskazitelność, dobro, ale też opiekę, przewodnictwo, zrozumienie, spokój i radość. Aniołki decoupage to urocze i wyjątkowe przedmioty dekoracyjne, które mają wygląd niepowtarzalny, a zarazem bardzo estetyczny. Mogą być dostojne lub zabawne. Nasi seniorzy ozdabiali aniołki wycinane ze sklejki. Połączenie dobrej zabawy ćwiczeń manualnych. Aniołki te mogą stanowić miły prezent dla ich bliskich.

 

Transfer zdjęcia na drewno

Transfer zdjęcia na drewno nie jest wcale taki łatwy. Pani Maria poradziła z nim sobie idealnie. W najbliższym czasie będziemy próbować inne techniki zdobienia drewna i zobaczymy, w której z technik najlepiej odnajdą się nasi seniorzy.

 

Roczek

1. czerwca mijał roczek naszego Domu Dziennego Pobytu Seniora w Dukli. Tak jak nazwa wskazuje jest on prawdziwym antidotum na samotność. Nasi podopieczni czują się tu jak w domu, wszyscy staliśmy się rodziną. To, że codziennie tu przychodzą , że mogą porozmawiać ze sobą, wspólnie coś zrobić, daje ogromną radość nie tylko seniorom, ale przede wszystkim tym, którzy się do tego przyczyniają. Dlatego postanowiliśmy uczcić nasz „roczek „. Zaprosiliśmy gości -naszych przyjaciół z ŚDS w Cergowej. Był tort i życzenia. Naszą małą uroczystość uświetniła Pani Natalia Niedziela,która przepięknie zaśpiewała dla wszystkich.

 

Wycieczka

W środę 29.05 pomimo iż z rana pogoda nie napawała optymizmem, licząc na ogromną pogodę ducha seniorów wybraliśmy się na wycieczkę. Na naszej trasie znalazły się Przeworsk, Sieniawa i Leżajsk. W Przeworsku w pierwszej kolejności kroki skierowaliśmy do kościoła Ducha Świętego,w którym znajduje się wierna replika Grobu Bożego z Jerozolimy. Opatrzność czuwała nad nami i chociaż drzwi były zamknięte i wydawało się, że nie uda się wejść do Sanktuarium, spotkaliśmy bardzo sympatycznego księdza, który nie tylko otworzył przed nami drzwi świątyni, to jeszcze opowiedział historię tego świętego miejsca . Ponad to zwiedziliśmy  ratusz, co odważniejsi mogli wejść na wieżę widokową i podziwiać panoramę miasta. Następnie udaliśmy się do Sieniawy,gdzie znajduje się pałac i piękny park. Kolejnym punktem wycieczki był Leżajsk. Seniorzy podziwiali kościół farny,zabytkowy ratusz,a następnie udali się na obiad . To była dopiero  rozkosz dla podniebienia! Po pysznym obiedzie pojechaliśmy do klasztoru ojców bernardynów pokłonić się Matce Bożej Leżajskiej. To wyjątkowe miejsce słynące cudami i łaskami wszystkim głęboko zapadło w serca. Seniorzy podziwiali przepiękny styl,drewniane zdobienia i słynne na całym świecie organy.

 

Dzień dziecka

Z racji zbliżającego się Dnia Dziecka we wtorek (28.05) seniorzy z „Antidotum na samotność ” udali się z życzeniami do przedszkola w Dukli. Odwiedzili trzy grupy dzieci,które gościły w naszym Domu Dziennego Pobytu- Smerfy,Misie i Jeżyki. Pani Helenka zaśpiewała specjalnie przygotowaną piosenkę, a pani Irenka powiedziała wiersz. Przedszkolaki  również odwdzięczyły się piosenką. Każde dziecko otrzymało od naszych seniorów własnoręcznie zrobione breloczki. Na koniec zaproszono naszych podopiecznych na poczęstunek.

Wiosenne porządki

Nie próżnują nasi seniorzy! Przez cały czas pilnują porządku wokół kościoła i Domu Dziennego Pobytu. Pan Czesław, Jan i Karol koszą trawę, pani Helenka i Małgosia plewią .Pani Danusia i Władzia posadziły kwiatki i zasiały warzywa na grządkach. Dbają o wszystko i wkładają dużo serca w te prace. Serdeczne podziękowania dla nich!

 

Kwitnące drzewa

Pomimo ,iż za oknem pada deszcz i słońce gdzieś schowane za chmurami, nasze panie tworzą wiosenny ogród. Na zajęciach artystycznych wykonują piękne kwiatki, którymi przyozdabiają gałęzie wierzby. W ten sposób mamy namiastkę kwitnącego sadu w naszym Domu. Jeszcze tylko zamknąć oczy, puścić wodze fantazji i można  poczuć zapach kwitnącej wiśni.

 

Dukielskie Dni Świadomości Autyzmu

Pierwszego i drugiego kwietnia w naszym mieście obchodzone były Dukielskie Dni Świadomości Autyzmu zorganizowane przez Panią Józefę Wnnicką- Sawczuk oraz panią Kamilę Paszek-Czupińską . W pierwszy dzień można było dowiedzieć się na czy polega i jak można pomóc osobom zmagającym się z problemem autyzmu. Szereg prelekcji wygłoszonych przez zaproszonych gości słuchano z ogromnym zainteresowaniem. W drugi dzień dzieci z klasy II , które gościły  już w naszym Domu Dziennego Pobytu, wystąpiły w przedstawieniu pt.”Królowa Śniegu „. Seniorzy byli oczarowani tym spektaklem. Każdy z naszych seniorów  solidaryzował się z tymi dniami nie tylko poprzez uczestnictwo w wykładach i spektaklu, ale też przez niebieskie wstążki przypięte do ubrań.

Warsztaty malowania pisanek

W poniedziałek 25 marca seniorzy brali udział w warsztatach malowania pisanek na szkle w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów powstały istne dzieła sztuki. Choć malowanie na szkle wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjne malowanie woskiem to seniorzy poradzili sobie wyśmienicie!

Odwiedziny u przyjaciół w ŚDS w Cergowej

Nasi przyjaciele z ŚDS w Cergowej wraz z Panią Dyrektor i opiekunami zaprosili  naszych seniorów w dniu 18 marca na kabaret, który gościli u siebie . Przyjęli nas bardzo serdecznie. Podopieczni tamtejszego domu przygotowali dla naszych seniorów słodki poczęstunek i przepyszny żurek. Kabaret rozweselił wszystkich bez wyjątku. Zarówno gospodarze jak i goście spędzili bardzo radośnie ten czas.

Dzień kobiet

Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn seniorzy świętowali wspólnie w dniu 8 marca. Wszyscy dostali ręcznie robione kwiaty i ramki na zdjęcia z fotografią ze wspólnych wyjazdów. Dzień też uświetniły swoim występem przedszkolaki Misie i Smerfy z opiekunkami Panią Ulą i Dorotką. Dzieci również przyniosły dla pań laurki wykonane przez siebie. Nasi seniorzy nie kryli wzruszenia. Z pewnością ten dzień na długo zostanie w pamięci.

 

Angielski na wesoło

Na naukę nigdy nie jest za późno, toteż od piątku 8 marca, nasi seniorzy rozpoczęli naukę języka angielskiego. Lekcje prowadzi pani Agnieszka, która od pierwszej chwili zdobyła serca wszystkich uczestników. Seniorzy bardzo chętnie powtarzali i uczyli się podstawowych zwrotów w języku angielskim. A poprawność odpowiedzi sprawdzał krokodyl. Ci, którzy dobrze odpowiadali dostali słodycze, a ci którzy nie uważali stracili palec 😉….

 

Dzień Dentysty obchodzimy 5 marca

Święto te powstało by uhonorować pracę dentystów, ale także po to, by zachęcić społeczeństwo do profilaktyki dentystycznej, która w przypadku stomatologii jest niezmiernie ważna, o czym wielu z nas się przekonało.  Seniorzy postanowili odwiedzić i złożyć serdeczne życzenia pani lek. Barbarze Masłowskiej. Nasza pani stomatolog była mile zaskoczona i z pewnością te życzenia sprawiły jej przyjemność. Serdeczny uśmiech na twarzy pani Barbary był bezcenny. Nasi podopieczni wystąpili również do Szkoły Podstawowej złożyć życzenia tamtejszej pani stomatolog. Trzeba docenić trud i zaangażowanie jakie obie panie wkładają w swoją pracę.

Tłusty czwartek
Pyszne pączki i faworki zajadali dziś (28.02) nasi seniorzy.  Pączki z różą,maliną czy kremem – dla każdego coś pysznego się znalazło. Wszystkie diety są na boku, bo przecież tłusty czwartek jest raz w roku! A po tych smakołykach ćwiczenia z hula hop by spalić kalorie.
Walentynki
Walentynka dla Pani Zosi, Eli czy Pana Czesława? Czemu nie! Przecież nasi seniorzy są kochani i kochać potrafią całym sercem. Zwyczaj obdarowywania kartką walentynkową czy słodkim upominkiem kochaną osobę musiał zagościć również w Domu Dziennego Pobytu Seniora w Dukli. Każda okazja, żeby pokazać, iż zależy nam na drugiej osobie musi być dobrze wykorzystana. Nasi seniorzy dostali piękne walentynki. Radość była ogromna, a uśmiech na twarzy bezcenny!
Światowy Dzień Chorego

” Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – pod takim hasłem obchodziliśmy przypadający 12 lutego XXVII Światowy Dzień Chorego. Dzień ten ustanowił św. Jan Paweł II w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja 1992 r. Osoby chore nie chcą być same, potrzebują pomocy i zrozumienia. Czasem wystarczy tylko obecność drugiej osoby i szczery uśmiech. Dlatego spotykają się codziennie w naszym Domu Dziennego Pobytu by nie myśleć o swoich chorobach, o tym co boli ale i współczuć drugiemu. Każdy nasz podopieczny zmaga się z chorobą – Parkinsona, przebyty nowotwór, zawał czy jeszcze inną, ale w swoim cierpieniu nie zamyka się, wprost przeciwnie zawsze ma otwarte serce dla drugiej osoby. Swoją modlitwą ogarniają nie tylko swoje potrzeby ale i nasze. Jakże miło usłyszeć od naszych pań wracających z Mszy świętej dla chorych – „modliłyśmy się o wasze zdrowie”. Przecież najbardziej człowiek korzysta osobiście, gdy modli się za innych.

 Ojciec święty Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego wskazuje na bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. I przywołuje tutaj postać Matki Teresy z Kalkuty. Niech jej przykład będzie dla nas inspiracją do niesienia radości, miłości i nadziei dla wszystkich, którzy tego potrzebują.
„Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to ile miłości wkładamy w działanie” /Matka Teresa z Kalkuty/.
U fryzjera
Dzięki zaproszeniu pani dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie im.ks.Stanisława  Szpetnara dziś (30.01) nasi podopieczni mogli nie tylko uzyskać porady jak pielęgnować włosy ale dzięki pani Anecie i pani Lilianie oraz uczennicom  wszyscy seniorzy wyszli z  eleganckimi fryzurami. Nożyczki, szczotki, grzebienie tylko śmigały sprawnie i co chwila kolejna z naszych pań wychodziła z misternie ułożoną fryzurą. Nawet pan Janek i pan Czesław nie bali się ostrego cięcia tylko dzielnie oddali się w sprawne ręce wykwalifikowanego fryzjera. Jesteśmy wszyscy pod ogromnym wrażeniem kunsztu i mistrzowskiej ręki pań fryzjerek.
Wigilia u Tośków
Tradycje i zwyczaje świąteczne mogli nasi seniorzy obejrzeć dziś , 29 stycznia, w sali dukielskiego kina w spektaklu „Dawno temu u Tośków”. Przedstawienie przygotowane w oparciu o wspomnienia naszych dziadków, w doskonały i pełen humoru sposób pokazuje przygotowania do świąt i wigilię. W spektaklu biorą udział panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, kapeli ” Duklanie” i  ” Szarotki „. Razem  z naszymi seniorami  zaproszeni byli seniorzy z Gminnego Klubu Seniora oraz zaprzyjaźnieni z nami podopieczni z  ŚDS Cergowa. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędy. Pani Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, Małgorzata Walaszczyk – Faryj zaprosiła wszystkich na następne przedstawienie. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie i zaproszenie!
Kolorowe bukiety
Choć zima ma swoje uroki, nasze panie zaczynają tęsknić już za wiosną. Na zajęciach artystycznych robią piękne kolorowe bukiety by ożywić wystrój naszych sal i wprowadzić więcej radości, a także podarować najbliższym. Takie prezenty od serca najbardziej cieszą!
Dla takich chwil warto żyć
Z ogromną radością i wzruszeniem w dniu 23. stycznia uczestnicy projektu powitali gości z Przedszkola Gminnego w Dukli. Dwie grupy pięciolatków – Jeżyki i Smerfy, odwiedziły naszych seniorów. Dzieci przygotowały przedstawienie z okazji  Dnia  Babci i Dziadka, pokazując tym samym jak ważną rolę w życiu odgrywają nasi dziadkowie. Nikt nie robi tak pysznych naleśników jak babcia i  nikt nie umie zrobić tak ładnego karmnika dla ptaków jak dziadek. Przedszkolaki w fantastyczny sposób o tym opowiedziały w wierszykach i piosenkach. U niejednej babci i dziadka łezka w oku zakręciła się ze wzruszenia. Dzieci wręczyły wszystkim własnoręcznie wykonane kwiaty. Dziecięca radość rozjaśniła Dom Dziennego Pobytu Seniora, a w serca naszych seniorów wlała wiarę, miłość i nadzieję.
Święto Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to nie lada wydarzenie. Od samego rana w poniedziałek 21. stycznia słychać było życzenia dla naszych Babć i Dziadków. Ks.Arek przygrywając na gitarze rozśpiewał naszych seniorów. Wszyscy zostali odznaczeni medalami ” Super Babcia ” i „Super Dziadek „. Bo właśnie tacy są dla nas. Zawsze uśmiechnięci, dobrym słowem pokrzepiają, kochający i serdeczni. We wtorek, 22. stycznia, z życzeniami przyszli uczniowie kl. II c Szkoły Podstawowej w Dukli z Panią Józefą Winnicką-Sawczuk. Zaśpiewali piosenki i obdarowali ślicznymi, zrobionymi własnoręcznie, bałwankami. Radości nie było końca. Bardzo dziękujemy dzieciom i Pani Józi za tak wspaniałą niespodziankę!
 Edukacja leśna
Dziś, 17 stycznia, odwiedziła uczestników projektu Pani mgr.inż Maria Stankiewicz z Nadleśnictwa Dukla. Opowiedziała na czym polega praca leśnika, jakie rezerwaty przyrody w naszej okolicy i ścieżki przyrodnicze oraz ciekawostki z życia zwierząt. Pani Maria przyniosła również mnóstwo upominków dla seniorów, za które serdecznie dziękujemy.  Ogromną radość sprawiła naszym podopiecznym przynosząc karmę dla ptaków, którą nasi panowie zawiesili zaraz przywiesili na drzewach.
Imieniny ks. Arkadiusza
Seniorzy pamiętają o wszystkich, zwłaszcza o naszych księżach. Toteż nie umkły pamięci przypadające 12. stycznia imieniny ks.Arka. Z racji tego, że wypadały w sobotę głośne „sto lat ” odśpiewali Solenizantowi w poniedziałek 14.01. Z całego serca życzymy księdzu Arkowi zdrowia, wytrwałości i cierpliwości w wypełnianiu swojego powołania i błogosławieństwa Bożego na kolejne lata posługi kapłańskiej!
Ćwiczenia na wesoło
Kto myśli, że przy ćwiczeniach nie można się dobrze bawić, to się bardzo myli. Nasi seniorzy spędzają miło czas podczas ćwiczeń porannych .Różne tory przeszkód nie tylko urozmaicają zajęcia, ale także  poprawiają równowagę, koordynację  i sprawiają że dzień staje się weselszy.
Coś dla zdrowia
Profesjonalny Ośrodek Terapii z zastosowaniem haloterapii, wyposażony w generator aerozolu solnego to był cel dzisiejszego (10.01.2019)  wyjazdu naszych seniorów. Znajdująca się w malowniczo położonym uzdrowisku w Iwoniczu Zdroju  jaskinia solna od dawna przyciąga ludzi, a jej  działanie  wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, serca i układu krążenia, chorób laryngologicznych, schorzeń dermatologicznych,układu nerwowego i jeszcze wielu, wielu innych. Pogoda i zima nie rozpieszcza, sezon grypowy trwa więc konieczne i wskazane były zabiegi haloterapii. Przy dźwiękach relaksującej muzyki można było odpocząć i zaaplikować sobie dodatkową pomoc w walce z naszymi schorzeniami.
Kolędowanie z przyjaciółmi z ŚDS w Cergowej
Dziś, 7 stycznia, odpowiadając na zaproszenie seniorów,  odwiedzili nasz Dom Dziennego Pobytu podopieczni ŚDS w Cergowej z Panią Dyrektor i opiekunami.Bardzo sympatyczni i przemili nasi nowi przyjaciele z ogromną radością kolędowali razem z seniorami. Kilka osób pięknie zaśpiewało kolędy solo, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przy kawie i ciastku miło spędziliśmy czas. Później poszliśmy do kościoła parafialnego pokazać szopkę i dekoracje świąteczne. Niezastąpiona pani Krysia w skrócie przedstawiła historię naszej świątyni. Dziękujemy serdecznie przyjaciołom z ŚDS w Cergowej za miłe wspólne kolędowanie!
Zimowe spacery
Zima zagościła na dobre, jednak seniorzy zimy nie boją się. Wręcz korzystają z uroków zimy. Nic tak nie poprawia nastroju jak spacer w uroczej śnieżnej scenerii. A jeszcze więcej radości dają zabawy na śniegu i lepienie bałwana. Nie ma znaczenia ile wiosen na ramieniu, ważne by zachować w sobie odrobinę młodości i szaleństwa!
Ćwiczenia z ping – pongiem
W bilard potrafi grać prawie każdy ale nie każdy wie i potrafi zagrać piłeczkami od ping-ponga. Odrzucając kij może z tego powstać dobra zabawa i świetne ćwiczenia oddechowe.
Ćwiczenia z balonami
Zabawy z balonem są idealne nie tylko na bale karnawałowe i ale również do ćwiczeń wzmacniających, równoważnych oraz różnego rodzaju zawodów. Ich niewątpliwym atutem jest to, że  lekkie balony,  podczas ostrej rywalizacji nikomu nie zrobią krzywdy. Mogli się o tym przekonać nasi seniorzy podczas ćwiczeń porannych.
Spotkanie wigilijne
W piątek 21 grudnia nasi seniorzy spotkali się przy wigilijnym stole by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne. Spotykamy się już od ponad pół roku i wszyscy zżyli się ze sobą. Razem tworzymy rodzinę,  wspólny dom,do którego chce się przychodzić, gdzie jest z kim porozmawiać i miło spędzić czas. Oczywiście nie było by świąt bez choinki, którą razem przy dźwięku kolęd ubrali seniorzy. Spotkanie opłatkowe rozpoczęliśmy od przeczytania ewangelii  i modlitwie, którą poprowadził ksiądz proboszcz. Zabrzmiała donośnie kolęda ” Wśród nocnej ciszy”.Popłynęły szczere życzenia, te tradycyjne i te od serca, których nie trzeba wypowiadać. Na wigilijnym stole zagościł barszcz z uszkami, pierogi, ryba po grecku. Jak w prawdziwym domu.

Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Dnia  20 grudnia uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.  Jest to jedyny w Polsce obiekt, gdzie świat szkła jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o  wynalezieniu szkła i historii krośnieńskich hut szkła. Sercem obiektu jest sala z piecem hutniczym, gdzie seniorzy mogli przyjrzeć się produkcji szkła i jego obróbce. Mogli też wybić własnoręcznie w gorącej szklanej masie pamiątkowe stęple i wydmuchać szklane bańki. Na poszczególnych stanowiskach seniorzy obejrzeli sztukę grawerowania, szlifowania,malowania na szkle oraz  tworzenie witraży. Zwiedziliśmy też drugą część obiektu- XVI wieczne piwnice, w których znajdują się wystawa prac Stanisława Borowskiego,wyrobów szklanych i sala doświadczeń fizycznych z udziałem szkła.

Święta tuż tuż…
Atmosfera radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia udzieliła się i naszym seniorom. W dniach od 12. do 14. grudnia uczestnicy projektu zadbali nie tylko o choinkę, którą panowie ustawili w honorowym miejscu, ale również o ozdoby na niej.
W środę nożyczki poszły w ruch i kolorowy łańcuch coraz bardziej wydłużał się. Praca zespołowa przy śpiewie pieśni i kolęd  sprawiała ogromną radość, toteż i w czwartek nadal panie robiły kolejne oczka łańcucha. W ten sposób powstał piękny, kolorowy łańcuch o długości prawie 40 metrów! W piątek zapachniało piernikami. Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez własnoręcznie zdobionych pierniczków. Nasze panie wykazały się dużym talentem cukierniczym. Jeszcze tylko ubrać choinkę i możemy świętować!

Mikołaj u seniorów
Nasi seniorzy byli bardzo grzeczni, porządkowali teren wokół kościoła, dbali o porządek, chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach zatem nikogo nie zdziwiła wizyta świętego Mikołaja w naszym Domu. 6 grudnia koło południa przy dźwiękach wesołych dzwoneczków zawitał Mikołaj w nasze skromne progi. Wyczekiwany od rana, wypatrywany przez każdego uczestnika, przyniósł ze sobą górę prezentów. Z ogromną radością nasi seniorzy powitali przybysza z dalekiej Laponii. Co prawda, rano wszyscy otrzymali symbolicznie rózgi, ale znając dobre serce świętego wiedzieli, że nie na tym koniec i z pewnością prezenty też będą. Każdego zapytał o zdrowie, opowiedział co słychać w jego krainie, a nawet na koniec zatańczył z Panią Marianną. Uciechom nie było końca!
Pozdrowienia od przyjaciół
Radość i szerokie uśmiechy na twarzach naszych seniorów zagościły, gdy wręczone zostały im urocze kartki z życzeniami od seniorów z Klubu Senior+ w Mostku. Jak widać można, nie znając się, nie wiedząc jak wyglądamy, sprawić by słońce jaśniej świeciło i weselej seniorom było ☺
„Czerwona róża”
W środę 21.11 nasi seniorzy mogli obejrzeć przepiękny spektakl
z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Widowisko przygotowały panie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Jasionce,
a wystąpili uczniowie z tamtejszej szkoły. Spektakl na najwyższym poziomie, wszystko dopracowane w każdym szczególe, wprost oczarował każdego widza. Z zapartym tchem seniorzy wpatrywali się na scenę, chłonęli każde słowo i każdą nutę. Po zakończeniu widowiska uczniowie zaprosili seniorów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie pani dyrektor i nauczycielom że Szkoły Podstawowej w Jasionce.
„Dzień seniora”
Ogromną niespodziankę z okazji „Dnia Seniora” (14.11) przygotowali uczniowie klas III szkoły podstawowej w Dukli. Pani Bogusia Ganczarska i pani Elżbieta Lega wraz ze swoim uroczymi uczniami odwiedzili naszych podopiecznych. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i przedstawiły krótki teatrzyk. Jak na prawdziwych patriotów przystało wspólnie z seniorami odśpiewały „Rotę”. Dla każdego przygotowały również laurki z życzeniami. Nasi seniorzy odwdzięczyli się słodkim poczęstunkiem. Mamy nadzieję, że dzieci jeszcze nie raz przyjdą rozjaśnić dzień naszym podopiecznym!
Kartki okolicznościowe
Własnoręcznie wykonane kartki , pięknie napisane życzenia dzisiaj (13.11) zostały wysłane do seniorów z Klubu Seniora +w Mostku. Nasi podopieczni nawiązują przyjaźnie nie tylko między sobą, ale również z seniorami z innych miast. Pozdrawiamy serdecznie nowych przyjaciół i zapraszamy w odwiedziny do naszego Domu Dziennego Pobytu w Dukli!
btr
Mazurek Dąbrowskiego
Dokładnie o 11.11 dnia 9 listopada uczestnicy projektu „Antidotum na samotność” przed Domem Seniora w Dukli uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy. Świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się od samego rana. Przystrojeni biało – czerwonymi kotylionami, przy śpiewie pieśni patriotycznych oglądaliśmy zdjęcia i filmiki z tamtych pamiętnych dni. Seniorzy przez ostatnie tygodnie ćwiczyli repertuar ze swoich patriotycznych śpiewników  przy dźwiękach gitary i pod czujnym uchem ks. Arkadiusza.
„Nie umiera ten, kto żyje w naszej pamięci”
Chryzantemy, kolorowe znicze, pięknie przystrojone groby najbliższych to wszystko możemy zobaczyć na naszym cmentarzu. Każdy dba o miejsce pochówku swoich bliskich. Jednak mało kto pamięta o tych, którzy ponieśli największą ofiarę, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę. Ci, którzy przeżyli wojnę, którzy byli świadkami wydarzeń tamtych dni pamiętają. Nasi seniorzy często  na dukielskim Cmentarzu Wojennym zapalając znicze, modląc się za poległych żołnierzy, oddają hołd, tym którzy walczyli o wolną Polskę i dają świadectwo, że nie umiera ten, kto trwa w naszej pamięci.
Akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Dziś, 8 listopada, nasi seniorzy mogli gościć na uroczystej akademii
z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie. Dzięki zaproszeniu pani Katarzyny Zajdel i dyrekcji tamtejszej szkoły mogliśmy obejrzeć piękny i bardzo wzruszający spektakl w wykonaniu maturzystów. Recytacja wierszy i wykonane pieśni patriotyczne obudziły wspomnienia i nie jedna łza popłynęła z oka. Po akademii nasi seniorzy zostali zaproszeni na poczęstunek w tamtejszej bibliotece |
i obejrzenie wystawy o Polsce Niepodległej. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie!
Nasz gość – ks. Robert Ryndak
W dniu wczorajszym (29.10) mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Domu Seniora ks. Roberta Ryndaka, moderatora Bractwa Szkaplerza Świętego Michała Archanioła. Nasi seniorzy z ogromnym zainteresowaniem słuchali o naszym wielkim orędowniku i obrońcy św. Michale. Ks. Robert zafascynował wprost naszych podopiecznych opowieścią o grocie na Gargano, o cudach i łaskach jakich doświadczono za przyczyną największego Wodza Zastępów Anielskich. Na zakończenie wszyscy wspólnie odmówili akt oddania się Świętemu Michałowi Archaniołowi. Nasz gość zapewnił o modlitwie za naszych seniorów i pobłogosławił uczestników.
btr
Hula hop
Ćwiczenia z hula hop można wykonywać na różnych partiach ciała, na przykład ramionach, tali. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają kręgosłup, wzmacniają mięśnie pośladkowe, pomagają również kształtować prawidłową postawę. To pozornie proste ćwiczenie jest dobrym sposobem na spalanie kalorii. Dlatego nasi Seniorzy zaczęli dziś trening wzmacniający pod okiem fizjoterapeutki z użyciem hula hop, bardzo dobre połączenie ćwiczeń i dobrej zabawy.
Imieniny ks. Łukasza
W piątek 19.10 świętowaliśmy imieniny ks. Łukasza. Wdzięczni za wszystkie spotkania i katechezy nasi seniorzy głośno odśpiewali „Sto lat”, a Pani Marianna odczytała wiersz ułożony na tę okazję. Życzymy ks. Łukaszowi wszelkich łask Bożych, zdrowia i pomyślności, by Matka Najświętsza i św. Łukasz otaczali opieką i błogosławili na dalsze lata posługi kapłańskiej!
Spektakl teatralny „Wyklęci 44”
W czwartek 18 października kilkoro uczestników projektu gościło w dukielskim Muzeum na spektaklu teatralnym pt. „Wyklęci 44”. Sztuka Tomasza Żaka jest poruszająca,idealnie oddaje klimat tamtych czasów. W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości wspomnienie Żołnierzy Wyklętych, dla których Bóg – Honor – Ojczyzna to całe życie, powinno w sercu każdego z nas mieć szczególne miejsce. Pan Stanisław był świadkiem wielu wydarzeń w czasie wojny, dlatego był również gościem honorowym na spektaklu.
Nordic walking
Nordic walking zalecany jest każdemu seniorowi, który może samodzielnie chodzić, w tym również osobom z chorobami serca czy problemami z kręgosłupem. Efekty bywają zdumiewające – wpływają nie tylko na samą kondycję, ale też pozytywnie oddziałują na układ sercowo-naczyniowy, ruchu i oddechowy. Do tej listy zalet można dodać jeszcze doskonałe samopoczucie i możliwość kontaktu z innymi ludźmi, a co za tym idzie – pozytywny wpływ na psychikę. Dlatego nasi seniorzy z przyjemnością codziennie przemierzają dukielskie ścieżki. W środę (17.10 )spacerując po parku radość wprost biła od naszych pań😀
Zajęcia artystyczno-plastyczne
Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze dużo czasu, jednak nasze panie nie próżnują. Pod czujnym okiem pani Halinki i Ani tworzą przepiękne ozdoby choinkowe. Delikatne bombki, wyklejane gwiazdy, ażurowe aniołki to tylko część ozdób, które zawisną na choinkach w kościele parafialnym. W tych cudnych bomkach i aniołkach widać nie tylko duży kunszt i pracę, ale przede wszystkim serce włożone w ich robienie. To czyni je podwójnie pięknymi.
Misjonarz z Ekwadoru
Mieliśmy  zaszczyt zaprosić do naszego Domu Seniora (08.10)  księdza misjonarza z Ekwadoru. Ks. Łukasz Hołub od 2016 roku przebywa na misjach w Wikariacie Apostolskim Zamora-Chinchipe. Jest proboszczem w Sanktuarium pw. Matki Bożej z Fatimy w Valladolid. Opowiedział nam o życiu w dalekim kraju, głoszeniu Słowa Bożego tamtejszej ludności, zwyczajach i trudach dnia codziennego. Obejrzeliśmy prezentację zdjęć, dzięki której życie w dalekim Ekwadorze stało się bliższe naszym seniorom. Bardzo dziękujemy ks. Łukaszowi za odwiedziny i życzymy dużo sił i opieki Matki Najświętszej w wypełnianiu swojego powołania!
Z wizytą u Marii Konopnickiej
Dziś (05.10) wybraliśmy się z wizytą do naszej narodowej poetki i pisarki Marii Konopnickiej. W małym dworku w Żarnowcu, ofiarowanym poetce jako dar narodowy z okazji 25-lecia pracy pisarskiej, można zamknąć oczy i odczuć obecność Konopnickiej. Przechodząc po pokojach,spoglądając na biurko, pióro czy kałamarz ma się wrażenie jakby poetka wyszła tylko na chwilę zaczerpnąć powietrza i zaraz powróci do pisania. W budynku Lamusa podziwialiśmy zbiory utworów poetki oraz wystawę czasową: ” Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Największa i najważniejsza pieśń „Rota”, która dawała nadzieję i siły narodowi polskiemu,z ogromnym wzruszeniem została zaśpiewana przez naszych seniorów.
Rocznica Bitwy Karpacko – Dukielskiej
Dziś, 4 października, na cmentarzu wojennym w Dukli odbyły się obchody 74 rocznicy Bitwy Karpacko – Dukielskiej. Pomimo niesprzyjającej aury nasi seniorzy udali się na cmentarz by wraz z innymi oddać hołd poległym podczas jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej,zwanej operacją karpacko – dukielską. Wielu naszych podopiecznych doskonale pamięta wydarzenia tamtych dni. Wśród gości uczestniczących w uroczystości byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier, władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa i młodzieży szkolnej. Po odegraniu hymnów państwowych, okolicznościowych wystąpieniach, apelu poległych i salwie honorowej pod pomnikiem leżącego żołnierza złożono wiązanki kwiatów i znicze. To bardzo piękne, że nasi seniorzy pamiętają o tych, którzy przelali krew za naszą wolność.
Alejki spacerowe
Dzięki wielu pracom, między innymi naszych panów, którzy pomagali przy rekultywacji terenu obok naszego domu parafialnego mamy piękne alejki. Miejsce do spacerów zarówno z kijkami, jak i do rozmyślania. W otoczeniu zieleni można znaleźć wytchnienie, a kto lubi i ma siłę może szybkim marszem przemierzać wyznaczone ścieżki. W pobliżu domu znajdują się ławeczki, na których seniorzy mogą odpocząć i podziwiać jak zieleni się nasz ogród.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Pierwszy dzień października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiony po to, by uczcić i docenić wszystkie osoby, które otrzymały niezwykły dar. Starość jest właśnie takim darem, dzięki któremu możemy cieszyć się z tego, iż dane jest nam widzieć jak dorastają dzieci i wnuki. Cieszyć się, że można jeszcze widzieć wschód słońca i słyszeć śpiew skowronka. Święty Jan Paweł II powiedział „Starzenie się nie jest złem, któremu należy się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć”. Nasi seniorzy odpowiedzieli na swoje powołanie, nie zamknęli się w czterech ścianach lecz przychodzą do naszego Domu Seniora. Są nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych. Za to, w tym dniu chcieliśmy naszym kochanym podopiecznym  podziękować. Za radość, uśmiech, mądrość serca i dobre rady, którymi się z nami dzielą. Były kwiaty, słodkości i łzy radości. Oby ta radość, miłość i serdeczność zawsze była w sercach naszych seniorów!
Jesienne kwiaty
Lato przeminęło bezpowrotnie, jednak nasze panie zatrzymały upalne słońce, zapach traw i powiew ciepłego wiatru w kwiatach. Zerwane i suszone zanim jesień zagościła na łąkach i rabatach. Misternie ułożone w koszach i wazonach zdobią nasz Dom Dziennego Pobytu Seniorów. Cieszą nie tylko oko, ale też rozsiewają niesamowity zapach przywołując piękne wspomnienia letnich dni. Wystarczy zamknąć oczy i już można myślami wędrować po rajskich ogrodach…
Muzeum w Bóbrce
Pochmurny i wietrzny ranek jaki dziś (27.09) nas przywitał nie był w stanie zniechęcić seniorów aby jechać do Bóbrki. W otoczeniu przepięknego lasu,na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Spacerując alejkami mogliśmy zobaczyć XIX wieczne kopanki „Franek” i „Janina” , wydobywające czarne złoto czyli naturalną ropę naftową oraz unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym. W tzw. Domu Łukasiewicza dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym można przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Łukasiewicz. Obejrzeliśmy również kolekcję wyjątkowych lamp naftowych. Radość i dobre samopoczucie naszych seniorów przegnało ciemne chmury i wszyscy wróciliśmy zadowoleni do Dukli☺.
Karpacka Troja
Jest takie niezwykłe miejsce w Trzcinicy, nieopodal Jasła, zwane „Karpacką Troją”. Jest to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej i właśnie tam zabraliśmy na kolejną wycieczkę uczestników projektu. Wchodząc na teren skansenu przenieśliśmy się w czasy epoki brązu. Nasi seniorzy mogli obejrzeć stare domostwa, wały obronne i grodziska. Skarby wydobyte podczas wykopalisk są naprawdę imponujące. Nasze panie :Zosia, Helenka i Danusia pokazały, że ani wiek ani żadne inne przeszkody nie staną na drodze by wspiąć się na wysoką wieżę i podziwiać przepiękną panoramę. Również warsztaty ceramiczne przyniosły mnóstwo radości. Okazuje się, że mamy utalentowanych artystów. Ulepiono z gliny cudne misy, wazony, świeczniki i całe stadko zwierzątek, które po wypaleniu trafią do naszego domu.
„Droga do zdrowia”
W słoneczny poranek 19 września wybraliśmy się na długi spacer żółtym szlakiem pieszym Dukla – Chyrowa. Przy tym szlaku powstało urokliwe miejsce zwane „Droga do zdrowia”. Od razu wpadło w oko naszym seniorom. Jest to miejsce wyposażone w drewniane urządzenia do ćwiczeń, kącik edukacyjny, w którym można dowiedzieć się o atrakcjach turystycznych gminy Dukla, o najczęściej występujących grzybach i drzewach w Beskidzie Dukielskim. Jest tu altanka i miejsce na ognisko. Uwagę seniorów przykuł podest widokowy. Świetne miejsce do ćwiczeń i wypoczynku na łonie natury.
Konfederacja barska na Podkarpaciu
Tematem kolejnego spotkania (12.09) z naszym zaprzyjaźnionym historykiem panem Stanisławem Kalitą była konfederacja barska na Podkarpaciu. Areną intensywnych działań konfederatów były właśnie tereny nam dobrze znane od Barwnika, przez Jaśliska, Duklę, po Miejsce Piastowe. W kwietniu 1769r stoczno zwycięskie bitwy pod Iwlą, a także między Miejscem Piastowym a Rogami. Kazimierz Pułaski był częstym gościem w pałacu Mniszchów w Dukli. Choć konfederacja barska zakończyła się klęską, pamięć o niej pozostała. Bohaterom tamtego zrywu poświęcano pomniki i tzw. kopce konfederackie, rozsiane w różnych rejonach Podkarpacia. Pan Stanisław w świetnej prezentacji przybliżył te wydarzenia i miejsca. Serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne spotkanie.
Ćwiczenia na świeżym powietrzu
Korzystając z ostatnich letnich promieni słonecznych nasi seniorzy dziś (10.09)bardzo chętnie wybrali się na spacer i ćwiczenia pod czujnym okiem pani Elizy do parku. Cisza przerywana spadającymi liśćmi jest idealna na ćwiczenia oddechowe. Maszerując w tak urokliwym miejscu nie odczuwa się zmęczenia. Skłony, przysiady czy inne wygibasy to już gratka dla naszych pań i panów!
„Czad – cichy zabójca”
Dbając o bezpieczeństwo naszych podopiecznych nie tylko w czasie pobytu w Domu Seniora zaprosiliśmy zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym jakie zagrożenia mogą wynikają z nieprawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych i kiedy powinno się zachować szczególną czujność w nadchodzącym okresie grzewczym. Strażacy opowiadali o swojej pracy, akcjach ratowniczych w jakich biorą udział z narażeniem własnego życia by ratować życie i mienie innych ludzi. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz sprzętu ratowniczego. Serdecznie dziękujemy naszym bohaterom!

 

Powrót Niepodległej

W środę 05.09 nasi seniorzy odwiedzili Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości krośnieńskie muzeum przygotowało wystawę upamiętniającą to wydarzenie. Obejrzeliśmy również wystawy „Przeszłość ożywiona”, „Z dziejów Krosna i regionu”, przepiękną ekspozycję lamp naftowych i galerię twórców krośnieńskich XIX i XX wieku. Prezentowane dzieła wybitnych artystów urzekają każdego.

 

Kasztany…

Kasztanowiec jest drzewem ozdobnym, który często wznosi się wzdłuż parkowych uliczek lub ścieżek. Niewiele osób wie, że jest to także surowiec przynoszący niezwykłe korzyści zdrowotne, jak i kosmetyczne. Stosowany był od dawna, nawet przez samą Marię Skłodowską-Curie, która stosowała maść na żylaki właśnie z udziałem jego owoców. Dlatego właśnie nasi seniorzy po spacerze na którym nazbierali sporo kasztanów i zrobili maść z  z przepisu pani Ireny…

 

 

 

Śladem polskich zesłańców

 17.08, w piątek, odwiedził nas pan Wojtek. Przedstawił prezentację multimedialną na temat wyprawy  studentów śladami polskich zesłańców w rejon Archipelagu Gułag i Morza Białego. Opowiedział nie tylko na temat ciekawostek związanych z samą podróżą, ale także o głównym celu, czyli odnalezieniu i uporządkowaniu  grobów naszych rodaków.

Podziękowania dla ks. Proboszcza

Już mija prawie trzy miesiące od rozpoczęcia projektu „Antidotum na samotność”. Nasi seniorzy chcąc uczcić minione święto wszystkich proboszczów zaprosili dziś (24.08) ks. Stanisława Siuzdaka, proboszcza naszej parafii, dzięki któremu mogą spotykać się i samotność zostawić za sobą. Wdzięczni za wszystkie starania i doceniając poświęcenie ks. Proboszcza uczestnicy dumnie i z radością odśpiewali hymn seniorów i kilka pieśni przygotowanych specjalnie na tę okazję oraz wręczyli własnoręcznie zrobiony upominek. Serdeczne „Bóg Zapłać” za wszelki trud włożony w realizację projektu „Antidotum na samotność”.

bdr
 Pożegnanie ks. Marcina

„Nasz ks.Marcin to synek Boży,
miłą atmosferę wokół siebie tworzy.
Ale nic dziwnego, bo choć zaganiany
Ma czas dla babci drzemiącej – za to go kochamy!
My Ciebie z żalem żegnamy!
Ale jak bardzo zatęsknimy
To Cię w nowej parafii odwiedzimy”

Tymi słowami nasi seniorzy pożegnali (23.08) odjeżdżającego  do nowej parafii ks. Marcina. Wszyscy chcieliśmy serdecznie podziękować za trzy lata posługi w naszym parafii, za zawsze radosny uśmiech dla każdego i dobre słowo. Z całego serca życzymy, by Pan Bóg błogosławił i darzył wszelkimi łaskami, a Słowo Boże głoszone nowym parafianom przyniosło plon obfity!

Zaprzyjaźnij się z Aniołami

„Zaprzyjaźnij się z Aniołami, które chociaż są niewidzialne, zawsze są przy tobie. Często je wzywaj, zawsze wychwalaj i uczyń dobry użytek z ich pomocy we wszystkich twoich sprawach doczesnych i duchowych” (św. Franciszek Salezy). O tym, że Anioł jest osobistą myślą Boga, z którą zwraca się do nas opowiadał naszym seniorom ks. Stanisław Bożętka,michalita. W pięknych słowach przedstawił dziś (21.08) jak ważną rolę w naszym życiu pełni Anioł Stróż przytaczając liczne świadectwa ludzi,którzy w sposób szczególny doświadczyli ich pomocy. Ksiądz Stanisław zachęcał by w każdej chwili zwracać się do św. Michała Archanioła, największego i najwierniejszego naszego obrońcy. Wszyscy otrzymali obrazki z wizerunkiem i modlitwą do św. Michała. Bardzo dziękujemy księdzu za przyjęcie zaproszenia!

 Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego

Nadszedł koniec naszego kulinarnego konkursu. Wszystkie przepisy i wykonanie potraw były na najwyższym poziomie. Dlatego nie sposób było wyłonić zwycięzcę. Wszyscy seniorzy wykazali ogromne zaangażowanie i kreatywność. W dniu dzisiejszym (16.08)zostały wręczone dyplomy i nagrody tym, którzy zgłosili swoje przepisy na nasz konkurs. Na szczególne wyróżnienie za organizację pracy i uporządkowanie miejsca pracy zasługują:pani Marianna Stanisz, pani Danuta Kaczor, pani Zofia Szubrycht, pani Zofia Matusik i pani Zdzisława Borek. Wyróżnienie za koleżeńską postawę i duży wkład w pomoc innym otrzymują pani Janina Baran, pani Irena Frużynska i pan Karol Bożętka. Za zaangażowanie i kreatywność pani Helenka Winiarska i pani Władysława Szwast. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Święci na każdy dzień

Jak ważne jest wstawiennictwo naszych świętych i błogosławionych wie każdy. Nie tylko upraszają nam wszelkie łaski ale też orędują za nami. Dlatego codziennie wspominamy patrona dnia. Dzisiaj (14.08) swoje święto ma święty Maksymilian Maria Kolbe. Franciszkanin, założyciel Rycerzy Niepokalanej, misjonarz, zginął śmiercią męczeńską oddając swoje życie za współwięźnia. Pani Zosia przeczytała życiorys świętego, po którym odbyła się projekcja filmu „Życie za życie”. Wszyscy seniorzy z ogromnym wzruszeniem wpatrywali się w ekran.

 Konkursu ciąg dalszy…

W poniedziałkowy ranek (13.08) kolejni uczestnicy założyli fartuszki i podkasali rękawy. Pani Zdzisława i pani Zosia Szubrycht zadbały by również w zimie można było cieszyć się przetworami. Własnoręcznie skrojoną kapustę z marchewką i owocami jałowca  w kamiennym garnku przygotowała dla naszych seniorów pani Zdzisława. Jako, że okres zimowy, to czas przeziębień pani Zosia przygotowała nalewkę korzenną, której kilka kropel leczy i wzmacnia odporność. We wtorek (13.08) pani Helenka zrobiła przy pomocy koleżanek sałatkę ogórkową z kurkumą. Bardzo wykwintną sałatkę grecką zrobiła pani Zosia Matusik. Palce lizać po prostu! Pani Maria upiekła kruchy placek z jabłkami. Czwartek rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród. Oj ciężko będzie wyłonić zwycięzcę!

Na naszych Panów zawsze można liczyć … 

Dziś w pracach porządkowych pomagali Stanisław Borek, Karol Bożętka, Czesław Nowak oraz  Jan Belczyk. Jesteśmy dumni i możemy się od nich wiele nauczyć. Swym zaangażowaniem, siłą, pogodą ducha, chęciami do pracy  udowadniają że młodość, to stan ducha, oraz  że zawsze możemy na nich polegać i nie jeden nastolatek nie da im rady. Bardzo im dziękujemy za chęci i  pracę jaką wykonali.

Konkurs dalej trwa…

            Dziś (9.07)  pani Irena zrobiła pyszny, orzeźwiający koktajl truskawkowo- malinowy, a pani Ela wraz z pomocnikami upiekła szarlotkę, której zapach unosił się od rana i kusił do częstych wizyt w kuchni. Konkurs trwa dalej. Mamy jeszcze kilka zgłoszeń, a wszystkie przepisy naszych podopiecznych zostaną zamieszczone w naszej małej kronice po jego zakończeniu. Już nie możemy się doczekać, co nasi podopieczni zrobią w najbliższych dniach… .

 Konkurs kulinarny

Wielki konkurs kulinarny rozpoczęty! Dziś (07.08) pierwsi zawodnicy założyli fartuszki i zabrali się do przygotowania swoich popisowych dań. Pani Danusia do swojej drużyny zaprosiła panią Irenkę, panią Kazię i zrobiły pyszną sałatkę z makaronem sojowym. Pani Marianna wraz z panem Karolem, paniami Elżbietą, Władysławą i Irenką przygotowała smakowitą sałatkę z kurczakiem. Trzecia zawodniczka, pani Krysia przy pomocy pani Janinki, Zdzisławy i Zosi zaskoczyła sałatką z tuńczykiem. Wszystkie sałatki były wyśmienite. Czekamy na potrawy pozostałych uczestników i życzymy smacznego!

Dzień pszczół

 Jednym z nietypowych świąt w tym miesiącu jest Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji zaprosiliśmy dziś (02.08) znanego na dukielszczyźnie mistrza pszczelarskiego. Pan Witold Puz od lat pasj
onuje się życiem i hodowlą pszczół. Smak i dobroczynne działanie miodu znają wszyscy, ale o jego pozyskiwaniu i o samych owadach wiemy niewiele. Dlatego z wielkim zaciekawieniem seniorzy słuchali prezentacji multimedialnej przygotowanej przez naszego gościa. Pszczoły miodne są bardzo zagrożone wyginięciem przez czynniki zewnętrzne i należy uświadamiać społeczeństwo, by zadbało o te bardzo pożyteczne owady. Na zakończenie pan Witold poczęstował naszych podopiecznych słodziutkim miodem ☺
 Misjonarz z dalekiej Australii 
Dzień 1 sierpnia zapisze się z pewnością w pamięci naszych seniorów. O tym, że nasz Dom Dziennego Pobytu Seniorów działa prężnie wiedzą już nawet w Australii. Nasze skromne progi odwiedził dziś ks. Stanisław Kluk, michalita będący od 18 lat na misjach w Australii i Papui Nowej Gwinei. W piękny i bardzo obrazowy sposób przybliżył nam nie tylko trud i poświęcenie z jakim borykają się pracujący na tym kontynencie Misjonarze ale przede wszystkim radość jaką daje im ta praca. Codzienne wysiłki jakie podejmują by dotrzeć do osady, móc odprawić Mszę świętą, czy udzielić sakramentów tamtejsza ludność wynagradza swoim ogromnym zaangażowaniem i oddaniem. Nie jednej osobie łezka popłynęła słuchając świadectwa. Ksiądz Stanisław zapewnił, że będzie pamiętał w modlitwie o naszych seniorach i prosił o to, by seniorzy swoją modlitwą również objęli wszystkich pracujących daleko od rodzinnych stron Misjonarzy.

Międzynarodowy dzień sernika

Kto nie skusiłby się na pyszny serniczek? Zwłaszcza przygotowany przez naszych seniorów? Oj działo się dzisiaj (30.07) w naszej kuchni. Miksery w ruch, owoce pokrojone, galaretka zrobiona i wszystkich zwabił zapach sernika. Jeden tradycyjny a drugi w formie pysznego deserku. Pyszności!

 

 

Szach mat

Szachy to jedna najstarszych strategicznych gier. Grali w szachy królowie i mieszczanie, bogaci i biedni, starzy i młodzi. Śmiało można powiedzieć, że gra ta łączy pokolenia. Zatem w przypadający 20 lipca Międzynarodowy Dzień Gry w Szachy nasi panowie rozpoczęli pojedynek szachowy. Zapał z jakim grali dorównywał światowej sławy szachistom😉. Świetnie zaplanowane strategie i doskonałe posunięcia świadczą o wysokiej inteligencji naszych panów.

 

Imieniny, urodziny … 

Lipiec obfitował w urodziny i imieniny naszych kochanych seniorów. Zaczynała świętować pani Helenka (02.07),później (08.07) śpiewaliśmy „Sto lat” pani Elżbiecie, pani Władysława obchodziła urodziny 15.07, zaś 20.07 trzy osoby miały swoje święto: pani Zofia, pani Janina i pan Czesław. Wszyscy otrzymali własnoręcznie zrobione przez uczestników prezenty. Nasi podopieczni pamiętają również o swoich opiekunach i serdeczne życzenia popłynęły dla Eli (08.07) i Anny (26.07). Wszystkiego najlepszego!

 

Dzień włóczykija

Dzień Włóczykija jest to jedno z przyjemniejszych świąt w letnim kalendarzu świąt nietypowych. Pomysł na to nietypowe święto narodził się niedawno w Polsce. Jego przesłanie jest proste – powłóczyć się. Latem zazwyczaj mamy więcej wolnego czasu, a i pogoda dopisuje, więc warunki do podróżowania wydają się lepsze niż kiedykolwiek.
Zamiast udawać się na kolejną wycieczkę z biura podróży do Grecji czy Egiptu , warto choć w ten jeden dzień spakować plecak i ruszyć w podróż własnymi ścieżkami zwiedzając szlaki i miejsca, w które nie poprowadzi nas żaden przewodnik. Tak też po krótkiej rozgrzewce, w ten letni dzień, wybraliśmy się na włóczęgę  po Dukli. Po drodze podziwialiśmy piękny ogród Pani Danuty i nie tylko…

 

KSM u seniorów

Nasi seniorzy to osoby o bardzo dobrych i szlachetnych sercach. Zawsze chętni do pomocy i z własnej inicjatywy podejmują wiele działań. Miejsce codziennych spotkań uczestnicy projektu traktują jak drugi dom. Dbają o porządek, sądzą kwiaty, udzielają się w organizacji różnych imprez. Szczególnie wspierają młodzież działającą przy naszej parafii. Dziś (23.07) z  podziękowaniem dla naszych seniorów przyszła prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej Oddział w Dukli. Dziękowała za to, że zawsze swoją dobrocią, mądrością i modlitwą dzielą się z młodymi. Było to pełne wzruszeń spotkanie. Serdeczne „Bóg zapłać” naszym seniorom!

bty

Dukla na starych fotografiach

Świetność i dzieje naszego malowniczego miasteczka przybliżył naszym seniorom dzisiaj (19.07) nasz gość pan Stanisław Kalita. Zafascynowany historią Dukli od wielu lat prowadzi badania na ten temat i zechciał podzielić się swoją wiedzą z naszymi podopiecznymi. I chociaż większość osób pochodzi z dukielszczyzny dopiero dzisiaj mogli obejrzeć stare fotografie naszego miasta. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów historycznych, między innymi o bardzo dobrze rozwinętym rzemiośle i świetnie prosperującym biurze podróży. Bardzo dziękujemy za tak interesującą prelekcję☺

 

Zdrowie to skarb

Zdrowie to skarb, o który trzeba dbać w należyty sposób. Pogadankę o tym jak ważna jest higiena i jakie są najczęstsze choroby seniorów wygłosiła (18.07) pani Monika, dyplomowana pielęgniarka. Wszystkie rady i spostrzeżenia odparła na wieloletnim doświadczeniu pracy z osobami starszymi. Zaprezentowała środki do higieny osobistej i artykuły medyczne przydatne seniorom. Na zakończenie wręczyła każdemu mały zestaw kosmetyków. Niebawem odwiedzi nas znowu i pokaże jak fachowo udzielić pierwszej pomocy.

 

Zielona wzgórza nad Soliną

Dzisiejszego dnia (13.07) uczestnicy projektu z ks. Proboszczem i opiekunami wybrali się sprawdzić jak zielone są wzgórza nad Soliną. Po porannej Mszy świętej i śniadaniu, zaopatrzeni w dobre humory i plecaki radości wyjechaliśmy na wycieczkę. Pierwszy postój był w Lesku. Nasi seniorzy mogli pomodlić się w najstarszej bieszczadzkiej świątyni – Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku. Jak okazało się była to dla niektórych podróż do przeszłości. Pan Stanisław w latach pięćdziesiątych pracował przy remoncie plebanii i z łezką w oku wspominał tamte czasy. Później można było podziwiać dzieła lokalnych artystów w XVII wiecznej Synagodze, w której obecnie znajduje się galeria. Przepiękne ikony, rzeźby i obrazy zachwycają wszystkich zwiedzających. Można było obejrzeć również kolekcję starych aparatów fotograficznych, fotografie dawnego Leska i modele różnego typu samolotów. W Solinie czekała największa atrakcja – dwugodzinny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Dla niektórych było to pierwszy rejs i wrażenia były niesamowite. Radość była tak ogromna, że przegnała ciemne chmury nadciągające nad Solinę i doskonale widoczne były wyczekiwane zielone wzgórza. Królewski obiad, słodki deser, pamiątkowy kubek dla każdego i ta wyjątkowa atmosfera między uczestnikami to było coś co warto powtórzyć. Aż żal było wracać…

 

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień 12 lipca, na pamiątkę jednej z największych pacyfikacji polskich wsi, której Niemcy dokonali w Michniowie 12 i 13 lipca 1943 r. – stał się świętem państwowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał 13 października 2017 roku ustawę o Ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Obchody tego dnia stały się pretekstem do zaproszenia naszego dukielskiego historyka Pana Stanisława Kality, który w wykładzie połączonym z multimedialną prezentacją zaprezentował w/w temat. Spotkanie było bardzo ciekawe, emocjonujące i … wydaje się, że nie ostatnie.

 

Gość

Dziś (11.07) odwiedziła progi naszego Domu Seniora s. Ewa Cieśla, która kilka dni temu złożyła śluby wieczyste. Przybliżyła nam postać Ojca Założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, jak również opowiedziała czym zajmują się Siostry. Nasze panie zadawały pytania i z dużym zainteresowaniem słuchały s. Ewy. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i życzymy siostrze błogosławieństwa Bożego na dalsze lata posługi zakonnej.

bdr

 

Sto pytań do …

Seniorzy bardzo lubią wszelkiego rodzaju gry i zabawy dlatego zorganizowaliśmy (10.07) w naszym Domu konkurs. Pytania dotyczyły wiedzy ogólnej z zakresu naszej parafii, kościoła i patronki, jak również i samych naszych uczestników. Mogliśmy sprawdzić na ile wszyscy poznali się i zaprzyjaźnili. Najlepiej i najszybciej odpowiadała pani Irenka. Na pytania czy pan Janek kupił żonie kwiaty na urodziny lub czy córka Ani ma na imię Bogusława czy Bogumiła odpowiadała bez zastanowienia ☺. Nie zabrakło również podchwytliwych pytań typu jakie zwierzęta Mojżesz zabrał do swojej arki. Pani Zosia, Stanisława czy pan Czesław nie dali się nabrać 😉. Oczywiście na koniec dla zwyciężczyni była nagroda i dla wszystkich poczęstunek.

 

Zamiast leków ćwiczenia

 Ruch to zdrowie o czym doskonale wiedzą nasi seniorzy. Nie marnują czasu na siedzenie, przeciwnie bardzo aktywnie spędzają czas. Z przyjemnością biorą udział w ćwiczeniach pod okiem naszej wspaniałej fizjoterapeutki Gabrysi,a nordic walking na stałe wpisał się w plan zajęć.

 

 

Dzień Hot  Doga

Przypadający 4 lipca „Dzień Hot Doga” uczestnicy projektu postanowili wykorzystać na robienie i degustację pysznych hot dogów. Każdy mógł według własnego uznania i fantazji przygotować coś dobrego dla podniebienia. Ilu było podopiecznych tyle różnych powstało smakołyków ☺. Były w wersji „na bogato” z ogórkiem kiszonym, cebulką, serkiem i sosem amerykańskim, jak i w wersji light z bułeczką grahamką, sałatką zieloną i pomidorkiem. Po prostu palce lizać😉

 

Prawo dżungli Wojciecha Cejrowskiego

W dniu 26.06 zorganizowany został wyjazd do Krosna do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na spotkanie ze znanym dziennikarzem i podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim. Ten pełen emocji i ekspresji występ zatytułowany „Prawo Dżungli” był okazją do poznania  flory i fauny  dżungli amazońskiej, oczywiście w sposób humorystyczny. Po występie mieliśmy możliwość zakupu płyt i książek oraz niepowtarzalną okazję do zdobycia autografu i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

 

Dzień Kultury Fizycznej

Dzisiaj (22.06) po zajęciach artystycznych nasi seniorzy z ogromnym zapałem wzięli udział w ćwiczeniach i meczu hokejowym. Z powodu brzydkiej pogody trzeba było trochę zmodyfikować plany i przenieść zawody na salę. Na bramkach stali kapitanowie drużyn pan Czesław i pan Jan. Zawodnicy świetnie zagrali dwa mecze, tak by wszyscy mogli wziąć udział. Spotkanie obu drużyn zakończyło się remisem 2:2. Wszyscy zasłużyli na słodką nagrodę – tort z fotografią naszych seniorów. Tort (niebo w gębie 😉) zniknął szybko z talerzyków. Dzień Kultury Fizycznej bardzo przypadł do gustu i nasi podopieczni chcą ten dzień obchodzić częściej ☺

 

Powitanie lata z truskawką 

21.06.2018 roku na uroczystość „Powitanie lata 2018… z truskawką” seniorzy przygotowali pyszne truskawkowe smakołyki: ciasto, babeczki, koktajle i  galaretki. Na początku imprezy zaprezentowana została prezentacja multimedialna na temat walorów odżywczych i pochodzenia truskawek, następnie seniorzy wzięli udział w zawodach kulinarnych z truskawką na czele. Na zakończenie seniorzy delektowali się truskawkowymi deserami, po których odbył się mały aerobik.

 

O Mundialu w Rosji i nie tylko

Mistrzostwa Świata w Rosji były okazją do multimedialnej prezentacji, którą przedstawił ks. proboszcz będący jednocześnie diecezjalnym duszpasterzem sportowców. Oprócz prezentacji stadionów i całej „otoczki” mundialu prowadzący zwrócił szczególna uwagę na możliwości budowania ducha narodu i patriotyzmu w związku z futbolem.

 

19.06 – Dzień Leniwych Spacerów

Z okazji światowego dnia leniwych spacerów rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu na temat pochodzenia tego małego święta połączonego z instruktarzem nordic walkingu. Po objaśnieniu pochodzenia tej popularnej ostatnio formy spędzania czasu przeszliśmy do nauki prawidłowej techniki chodzenia z kijkami. Następnie wszyscy podopieczni wraz z opiekunami i fizjoterapeutą wybrali się na długi leniwy spacer…

 

Spotkanie z policjantami

15. czerwca jest Światowym Dniem Praw Osób Starszych. Osoby starsze często padają ofiarą innych, są wykorzystywane, poniżane. Wydarzenie to stało się pretekstem do prewencyjnego spotkania z policjantami dotyczącego bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku. Jego celem było: podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych, zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą przestępstwa, unikanie sytuacji prowadzącej do bycia się ofiarą oszustów, nauczenie się przeciwdziałania w sytuacjach zagrożenia utratą mienia, zdrowia i życia.

 

Grupowe zajęcia z fizjoterapeutą

W trosce o zdrowie i fizyczną sprawność Uczestnicy Projektu bardzo chętnie i z radością podejmują ćwiczenia pod okiem fizjoterapeutki. Sprawiają one, że poziom endorfin rośnie, wydatki na leki maleją, a uśmiech częściej gości na twarzy. Uzupełnieniem grupowych zajęć są indywidualne w gabinecie fizjoterapii, gdzie oprócz ćwiczeń oraz masażu skorzystać można z zabiegów laserotarapii, elektroterapii, magnetoterapii i ultradźwięków.

 

Zajęcia społeczno – kulturowe

Aby zintegrować Uczestników Projektu niezbędne są spotkania formacyjne, za sprawą których każdy ma okazję poznać głębiej siebie. Ich celem jest praca nad sobą polegająca na zwalczaniu własnych wad i rozwijaniu zalet (cnót). Dzięki nim Dom Dziennego Pobytu staje się wspólnym domem, miejscem do którego chętnie się wraca.

bdr

 

Zajęcia artystyczne

Jednym z celów, zajęć artystycznych uruchamiających wyobraźnię i manualne umiejętności było między innymi wykonanie  kwiatów. Uczestnicy projektu z radością podjęli się tego zadania. Efekty prac obrazują poniższe fotografie.

 

 

Plan dnia w Domu Dziennego Pobytu w Dukli

Czas Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
7.00-7.20 Eucharystia dla chętnych Eucharystia dla chętnych Eucharystia dla chętnych Eucharystia dla chętnych Eucharystia dla chętnych
7.30-8.15 Śniadanie Śniadanie Śniadanie Śniadanie Śniadanie
8.15-9.00 Grupowa zajęcia
z fizjoterapeutą
Grupowa zajęcia
z fizjoterapeutą
Grupowa zajęcia
z fizjoterapeutą
Grupowa zajęcia
z fizjoterapeutą
Grupowa zajęcia
z fizjoterapeutą
9.00-13.00 Indywidualne zajęcia
z fizjoterapeutą
Indywidualne zajęcia
z fizjoterapeutą
Indywidualne zajęcia
z fizjoterapeutą
Indywidualne zajęcia
z fizjoterapeutą
Indywidualne zajęcia
z fizjoterapeutą
9.00-10.00 Ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację (czytanie prasy, gry towarzyskie, łamigłówki) Ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację (czytanie prasy, gry towarzyskie, łamigłówki) Ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację (czytanie prasy, gry towarzyskie, łamigłówki) Ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację (czytanie prasy, gry towarzyskie, łamigłówki) Ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację (czytanie prasy, gry planszowe, łamigłówki)
10.00-10.30 Drugie śniadanie i deser. Rozmowy przy kawie, herbacie Drugie śniadanie i deser. Rozmowy przy kawie, herbacie Drugie śniadanie i deser. Rozmowy przy kawie, herbacie Drugie śniadanie i deser. Rozmowy przy kawie, herbacie Drugie śniadanie i deser. Rozmowy przy kawie, herbacie
10.30-11.30 Zajęcia artystyczne (plastyczno-rękodzielnicze)
z osobą prowadzącą
Edukacja medialna Zajęcia artystyczne (plastyczno-rękodzielnicze)
z osobą prowadzącą
Edukacja medialna Zajęcia artystyczne (plastyczno-rękodzielnicze)
z osobą prowadzącą
11.30-12.30 Zajęcia sportowo-rekreacyjne z instruktorem Zajęcia sportowo-rekreacyjne z instruktorem Zajęcia sportowo-rekreacyjne z instruktorem
12.30-13.30 Obiad Obiad Obiad Obiad Obiad
13.30-14.30 Zajęcia społeczno-kulturowe z animatorem Warsztaty terapii zajęciowej / Spotkanie
z zaproszonym gościem
Zajęcia społeczno-kulturowe z animatorem Warsztaty terapii zajęciowej / Spotkanie
z zaproszonym gościem
Zajęcia społeczno-kulturowe
z animatorem
14.30-15.00 Zajęcia relaksacyjne
z muzyką / książką / TV
Zajęcia relaksacyjne
z muzyką / książką / TV
Zajęcia relaksacyjne
z muzyką / książką / TV
Zajęcia relaksacyjne
z muzyką / książką / TV
Zajęcia relaksacyjne z muzyką / książką / TV

RUSZAMY  W DZIEŃ DZIECKA

Przygotowywany przez wiele miesięcy dom, w którym ma być realizowany program „Antidotum na samotność”, doczekał się otwarcia. Z dniem 01. czerwca 2018 roku osoby starsze  i samotne znalazły miejsce spotkań mające na celu wyrwanie z osamotnienia, opuszczenia, bezsensu oraz tego wszystkiego, co się z nimi wiąże. Mamy nadzieję, że w sercach uczestników projektu zagości prawdziwa radość.

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli

ogłasza nabór uczestników do projektu pt:

„ANTIDOTUM NA SAMOTNOŚĆ”

współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
z RPO WP na lata 2014-2020; Działanie nr 8.3

Przyjmowanie zgłoszeń w terminie do 25 maja 2018 r. w następującej formie:

  • Listownie – Formularz rekrutacyjny wysłany na adres: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli – ul. Trakt Węgierski 18, 38-450 Dukla
  • Złożona osobiście – w Biurze Projektu: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli – ul. Trakt Węgierski 18, 38-450 Dukla
  • Złożona osobiście – w trakcie organizacji spotkań rekrutacyjnych.

Uczestnicy projektu będą objęci bezpłatnymi usługami opiekuńczymi. Oferujemy zajęcia aktywizujące, ruchowe, intelektualne, społeczne, kulturalne czy  jednodniowe wycieczki .
Usługi będą świadczone od poniedziałku do piątku dla 30 osób w okresie 01.05.2018 r. – 31.12.2019 r.  Realizator projektu zapewnia całodzienne wyżywienie oraz transport.

W projekcie może uczestniczyć osoba, która spełnia łącznie poniższe zapisy:

  1. Zamieszkuje na terenie gminy: Dukla (województwo Podkarpackie, powiat krośnieński, miasto w gminie miejsko-wiejskiej)
  2. Złożyła we wskazanym terminie wymagane dokumenty rekrutacyjne
  3. jest osobą starszą/niesamodzielną – która wymaga pomocy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn – weryfikacja na podstawie:
  • zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność objęcia danej osoby wsparciem w miejscu zapewniającym opiekę dzienną lub
  • na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność samodzielnego wykonywania co najmniej 1 z podstawowych czynności dnia codziennego

Szczegółowy opis planowanego wsparcia oraz regulamin rekrutacji wraz z wymaganymi załącznikami znajduje się w siedzibie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny (Dukla, ul. Trakt Węgierski 18, 38-450 Dukla ) lub na stronie internetowej: dukla.przemyska.pl.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem: 13 43 30 038.


Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie
pt. „Antidotum na samotność”

§ 1
INFORMACJE OGÓLNE

1. Niniejszy Regulamin określa warunki rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie pt. „Antidotum na samotność”, nr projektu RPPK.08.03.00-IP.01-18-017/17; złożonego w ramach Osi Priorytetowej VIII-Integracja społeczna, Działania 8.3 Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) Kandydat/ Kandydatka oznacza to osobę, która zamierza wziąć udział w Projekcie, złożyła dokumenty rekrutacyjne (stanowiące załączniki niniejszego Regulaminu oraz wymagane inne załączniki) i bierze udział w procesie rekrutacyjnym do Projektu.

2) Uczestnik/ Uczestniczka Projektu – oznacza osobę fizyczną lub podmiot bezpośrednio korzystające z interwencji EFS, która: zostanie zakwalifikowana do udziału w Projekcie w oparciu o Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie, złożyły w wyznaczonym terminie wszystkie załączniki wykazane w Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie
i bezpośrednio korzysta ze wsparcia przewidzianego w Projekcie.

3) Beneficjent (realizator Projektu) oznacza Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli, w niniejszym regulaminie pojęcia: Beneficjent, Projektodawca, Organizator i Wnioskodawca używane są zamiennie.

4) Wniosek – oznacza wniosek o dofinansowanie projektu „Antidotum na samotność”.

5) Projekt – przedsięwzięcie realizowane w ramach działania, będące przedmiotem umowy o dofinansowanie nr RPPK.08.03.00-18-0025/17 projektu pt. „Antidotum na samotność’’ zawartej między beneficjentem a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.

6) Termin realizacji projektu – oznacza okres od 01.03.2018 do 31.12.2019.

7) EFS – oznacza Europejski Fundusz Społeczny.
8) RPO WP 2014-2020 – oznacza Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

9) UE – Unia Europejska.

10) DOD – Dom Opieki Dziennej.

§ 2
CELE I ZAŁOŻENIA PROJEKTU

1. Celem Projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych poprzez utworzenia nowych miejsc opieki dla 30 (18K/12M) osób starszych/niesamodzielnych (osób zagrożonych ubóstwem lub zagrożeniem społecznym) w nowo utworzonym ośrodku zapewniającym opiekę dzienną – utworzony zostanie dom opieki dziennej (DOD) w Dukli (powiat krośnieński). Projekt realizowany będzie w okresie od 01.03.2018 do 31.12.2019.

2. Grupą docelową projektu są osoby starsze/niesamodzielne (osoby, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub pomocy
w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych), zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, będące (w rozum. K.C.) mieszkańcami Gminy Dukla (woj. Podkarpackie). Projekt zakłada udział 30 uczestników projektu (18K/12M), które zostaną objęci kompleksowym wsparciem w ramach Domu Opieki Dziennej.

3. Usługi będą świadczone przez cały rok, we wszystkie dni robocze, 8h dziennie w godzinach dostosowanych do potrzeb uczestników i ich rodzin.

4. Ogólnymi warunkami rekrutacji są:

  • zamieszkanie na terenie gminy Dukla /oświadczenie o zamieszkaniu, dowód osobisty
  • podeszły wiek/niesamodzielność – konieczność pomocy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn (weryfikowana na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającą konieczność objęcia danej osoby wsparciem w miejscu zapewniającym opiekę dzienną, na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność samodzielnego wykonywania co najmniej 1 z podstawowych czynności dnia codziennego).

5. W ramach Projektu realizowane są następujące zadania:

1) Adaptacja i organizacja wyposażenia Domu Opieki Dziennej.

2) Organizacja opieki dziennej dla 30 Uczestników Projektu.

6. Do podstawowych zadań ANS należą:

  • stworzenie miejsca dziennego pobytu na terenie gminy Dukla
  • integracja społeczna, pragnienia „normalnego życia’’ i szczęścia
  • oczekiwanie zajęć i wsparcia dostosowanych do możliwości psychofizycznych, zainteresowań, potrzeb
  • większa opieka i częściowe uzależnienie się od rodziny
  • dowóz i dostęp do DOD.

7. Wymagana będzie zgoda lub zobowiązanie rodziny do współpracy w przygotowaniu uczestnika do transportu (załącznik nr 7).

8. Czas trwania pobytu w DOD będzie czasem realizacji projektu z uwzględnieniem, że pobyt może zostać skrócony w przypadku dobrowolnej rezygnacji uczestnika oraz w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, wymagającego realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach stacjonarnych (leczenie szpitalne, stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne).

9. W DOD będą świadczone specjalistyczne usługi opiekuńcze dobierane indywidualnie do potrzeb uczestników, a zakres tych usług będzie zgodny z zapisami Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.

§ 3
REKRUTACJA UCZESTNIKÓW

1. Wsparcie w ramach Projektu skierowane jest do osób starszych/niesamodzielnych z uwagi na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, zamieszkałych na terenie województwa podkarpackiego, na obszarze działania Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny tj. w Dukli (powiat krośnieński) oraz we wskazanym terminie dostarczą komplet wymaganych dokumentów. Termin rekrutacji dodatkowej będzie ustalany i podawany do publicznej wiadomości w przypadku posiadania wolnego miejsca i braku listy rezerwowej lub braku chętnych kandydatów do udziału w Projekcie z listy rezerwowej.

2. Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 maja 2018 r. Wymagane dokumenty: Formularz rekrutacyjny + Załącznik nr 1 + Załącznik nr 2 + Załącznik nr 3 + Załącznik nr 4.

3. Oferta powinna być zabezpieczona w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Zgłoszenie chęci uczestnictwa w projekcie „Antidotum na samotność” i złożona w następujących formach:

A. Listownie – wysłana na adres: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli – ul. Trakt Węgierski 18, 38-450 Dukla

B. Złożona osobiście – w Biurze Projektu: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli – ul. Trakt Węgierski 18, 38-450 Dukla

C. Złożona osobiście – w trakcie organizacji spotkań rekrutacyjnych.

3. W procesie naboru będą brane pod uwagę kryteria wymienione poniżej w pkt. 1, 2, 3.

1) Formalne (kandydat spełnia łącznie zapisy od pptk. a do pptk. d)
a) zamieszkuje w dniu złożenia Formularza Rekrutacyjnego, (w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny Dz.U. 1964r. Nr 16, poz. 93 z późn.zm., art. 25. miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu) na terenie Gminy Dukla (woj. Podkarpackie, powiat krośnieński)– informacje zawarte w oświadczeniu dotyczącym miejsca zamieszkania (załącznik nr 1),

b) złożył/a we wskazanym terminie wymagane dokumenty rekrutacyjne: Formularz Rekrutacyjny wraz z wymaganymi Regulaminem załącznikami,

c) jest osobą starszą/niesamodzielną – która wymaga pomocy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn – weryfikacja na podstawie:

  • zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność objęcia danej osoby wsparciem w miejscu zapewniającym opiekę dzienną lub
  • na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność samodzielnego wykonywania co najmniej 1 z podstawowych czynności dnia codziennego

d) deklaruje wniesienie częściowej odpłatności w przypadku, gdy jej dochód przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego pomocy społecznej (Ust. z 12.03.2004), za realizowane usługi.

2) Określono punktowy system premiowania Uczestników Domu, co oznacza, że w pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby:

  • miejsce zamieszkania: teren wiejski – 3pkt. (oświadczenie o zamieszkaniu – zał. Nr 1)
  • osoby mieszkające samodzielnie w gospodarstwach domowych – 5pkt.(oświadczenie – zał. Nr 1)
  • dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodu (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o której mowa w ustawie z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej – 5pkt. (oświadczenie – zał. Nr 1)
  • wielokrotne wykluczenie (np. odpowiednie orzeczenie lub inny dokument poświadczający stan zdrowia, zaświadczenie od lekarza, oświadczenie uczestnika – zał. Nr 3) – 5pkt.
  • Znaczny/umiarkowany stopień niepełnosprawności (orzeczenie) – 5pkt
  • Osoby korzystające z PO PŻ – oświadczenie uczestnika (z pouczeniem o odpowiedzialności za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą – zał. Nr 4) – 5pkt

3) Kryterium rozstrzygające:
Kryterium dochodowe.

4. Rekrutacja prowadzona będzie z uwzględnieniem zasad równości płci i nie będzie ograniczała dostępu obydwu płci czy osób z niepełnosprawnością.

5. W sytuacji pojawienia się trudności ze zrekrutowaniem wymaganej liczby osób, zostanie zorganizowana dodatkowa rekrutacja poprzedzona wzmocnieniem działań informacyjnych.

6. Komisja Rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (ujętych na liście rezerwowych). Listy podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli oraz na stronie internetowej www.dukla.przemyska.pl Komisja Rekrutacyjna powiadomi również telefonicznie wszystkie osoby zakwalifikowane do projektu.

7. Osoby zakwalifikowane do udziału w Projekcie zobowiązane będą do dostarczenia we wskazanym terminie:
1) deklaracji udziału w Projekcie (załącznik nr 5),
2) oświadczenie Uczestnika/czki Projektu dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych i udostępnienie wizerunku (załącznik nr 6),
3) zobowiązania rodziny/opiekunów do współpracy w zakresie organizacji transportu (załącznik nr 7).

8. Wymienione powyżej dokumenty muszą być opatrzone własnoręcznym, czytelnym podpisem Uczestnika/Uczestniczki, a w przypadku osób ubezwłasnowolnionych podpisem opiekuna prawnego wraz z datą wypełnienia dokumentów.

9. Niedostarczenie wyżej wymienionych dokumentów (ust.7) w wyznaczonym terminie będzie skutkować wykreśleniem Uczestnika/czki z udziału w Projekcie. W zaistniałej sytuacji do projektu zostanie zakwalifikowana osoba z listy rezerwowej.

10. Osoba z listy rezerwowej zakwalifikowana do projektu musi dostarczyć wymienione w ust. 7 dokumenty w terminie określonym indywidualnie przez Koordynatora Projektu.
W uzasadnionych przypadkach, realizator Projektu ma prawo zweryfikować wiarygodność danych podanych w Formularzu Rekrutacyjnym i załącznikach przez: sprawdzenie ich w odpowiednich instytucjach lub, zobowiązanie Uczestników/czek do przedłożenia stosownych dokumentów.

11. Dokumenty rekrutacyjne nie podlegają zwrotowi i stanowią własność Beneficjenta.

12. Dokumentacja rekrutacyjna przetwarzana jest i przechowywana z poszanowaniem postanowień zapisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych z późn.zm. (Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 883 późn.zm.).

§ 4
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKA PROJEKTU

1. Uczestnik/czka projektu ma prawo do:

1) nieodpłatnego udziału w Projekcie i korzystania ze wszystkich form wsparcia przewidzianych dla Uczestników/czek projektu, w tym bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji Projektu,
2) godnego traktowania z uwzględnieniem zasady równości i poszanowania godności osobistej,

3) dostępu do wglądu oraz poprawiania swoich danych osobowych przetwarzanych na potrzeby realizacji Projektu.

2. Uczestnik/czka projektu jest zobowiązany do:

1) wniesienia opłaty w kwocie na wskazane konto realizatora Projektu w przypadku, gdy jego miesięczny dochód przekracza 150% kryterium dochodowego pomocy społecznej.

2) systematycznego uczestnictwa w Projekcie w okresie jego trwania.

3) dostarczenia wszystkich wymaganych oświadczeń i innych dokumentów związanych z realizacją Projektu.

4) zgłaszania nieobecności, z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem od daty ich zaistnienia (o ile jest to możliwe).

5) wypełniania ankiet monitorujących i ewaluacyjnych w trakcie trwania Projektu i po jego zakończeniu.

6) dbania o sprzęt i wyposażenie w miejscu świadczenia usług (w przypadku umyślnego uszkodzenia, zniszczenia sprzętu lub wyposażenia przez Uczestnika/czkę, osoba ta może zostać zobowiązana do pokrycia kosztów naprawy, lub zakupu nowego sprzętu lub wyposażenia).

7) udzielania wszelkich informacji związanych z uczestnictwem w projekcie instytucjom zaangażowanym we wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego.
3. Rodzina lub opiekun prawny/ faktyczny Uczestnika/czki Projektu będzie zobowiązany współpracować z personelem DOD w:

1) przygotowaniu osób niesamodzielnych lub/ i niepełnosprawnych do transportu (zgodnie z załącznikiem nr 7),

2) w dostarczaniu zaleconych przez lekarza leków pobieranych przez Uczestnika,

3) wcześniejszym uprzedzaniu Organizatora o nieobecności Uczestnika/czki Projektu.

§ 5
REZYGNACJA Z UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

1. Rezygnacja z uczestnictwa w projekcie w trakcie jego trwania może nastąpić z ważnej przyczyny i wymaga pisemnego uzasadnienia.

2. W przypadku nieusprawiedliwionej rezygnacji Uczestnika/czki może zostać obciążony kosztami uczestnictwa w Projekcie.

3. W przypadku, gdy Uczestnik/czka zrezygnuje z udziału w Projekcie w trakcie jego trwania w jego miejsce zostaje zakwalifikowana osoba z listy rezerwowej.

4. Jeśli Uczestnik/czka w wieku poniżej 60 roku życia w trakcie trwania Projektu utraci orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to taki Uczestnik Projektu zakończy udział w Projekcie z przyczyn od niego niezależnych.

5. Realizator Projektu zastrzega sobie prawo skreślenia z listy uczestników osobę w trybie natychmiastowym w przypadku:

1) rażącego naruszenia postanowień obowiązujących Regulaminów w DOD,

2) nieusprawiedliwionej nieobecności dłuższej niż 30 dni,

3) naruszenia podstawowych obowiązków określonych w obowiązujących Regulaminach, w szczególności stawienia się do DOD w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych.

§ 6
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Zapisy regulaminu podlegają przepisom prawa polskiego.

2. Ostateczna interpretacja niniejszego Regulaminu, wiążąca dla Uczestników Projektu, należy do Beneficjenta.

3. W sprawach spornych decyzję podejmuje Beneficjent.

4. Beneficjent nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w dokumentach programowych i wytycznych dotyczących realizacji Działania.

5. Regulamin może ulec zmianie w sytuacji zmiany Wytycznych lub innych dokumentów programowych dotyczących realizacji Projektu.

6. Beneficjent zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu. Zmiana Regulaminu obowiązuje od dnia publikacji na stronie internetowej Projektu.

7. Niniejszy Regulamin obowiązuje od dnia podpisania.

8. Nadzór nad realizacją Projektu, a także rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane niniejszym Regulaminem, pozostaje w decyzji Beneficjenta.

Dukla, 30.04.2018 r.

Proboszcz Parafii:
ks. Stanisław Siuzdak

ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA:

  1. Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie pt. „Antidotum na samotność”
  2. Załącznik nr 1 – Formularz rekrutacyjny do Projektu
  3. Załącznik nr 2 – Zaświadczenie Lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w Projekcie
  4. Załącznik nr 3 – Oświadczenie o doświadczeniu wielokrotnego wykluczenia społecznego
  5. Załącznik nr 4 – Oświadczenie o korzystaniu z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa
  6. Załącznik nr 5 – Deklaracja udziału w Projekcie
  7. Załącznik nr 6 – Oświadczeniu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych i udostępnianie wizerunku
  8. Załącznik nr 7 – Zobowiązania rodziny/opiekunów do współpracy w zakresie organizacji transportu