W imieniu własnym, Caritas Polska oraz naszych beneficjentów pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania Księdzu Proboszczowi, Księżom Pełniącym Posługę oraz całej Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli – Fara za chęć wsparcia programu Rodzina Rodzinie. Decyzja o wsparciu rodzin na Bliskim Wschodzie jest pięknym świadectwem solidarności oraz miłości bliźniego, które przynoszą realną pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Dziękujemy za Waszą życzliwość i otwarte serca. To dzięki wiernemu wsparciu Parafii program rozwijał się przez lata, a jego beneficjenci mogli liczyć na realną i skuteczną pomoc. Dziękujemy za zaufanie i wspólną drogę. To dzięki takim darczyńcom jak Parafia możemy skutecznie realizować misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.
Wasza praca i oddanie stanowią niezastąpioną pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej wysyłam dane do przelewu na rzecz pomocy rodzinom na Bliskim Wschodzie :
Dane do przelewu na rzecz pomocy rodzinom na Bliskim Wschodzie:
- odbiorca Caritas Polska ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa
- numer konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
-
Tytuł (indywidualny ID Parafii): Rodzina Rodzinie BW A11P6
Dzięki inicjatywie Episkopatu Polski, będącej odpowiedzią na apel Papieża Franciszka, wspieramy rodziny na Bliskim Wschodzie (Strefa Gazy, Liban, Syria), które żyją w ciągłym strachu. Chodź decyzja o wsparciu programu może być trudna (w końcu Wspólnota troszczy się też o potrzebujących mieszkających obok nas) „Rodzina Rodzinie” to wyjątkowa szansa niesienia posługi miłosierdzia naszym Braciom i Siostrom w Ziemi Świętej. Tam, gdzie wiara miała swoje korzenie, dziś brakuje chrześcijan. Parafie i Wspólnoty Kościele odgrywają kluczową rolę w Programie Rodzina Rodzinie. Nawet drobne wpłaty od Parafian są cenną cegiełką w budowaniu nadziei.
Potrzeba nam takich Wspólnot jak Wasza – wystarczy mały wkład, gdyż razem możemy zdziałać wielkie rzeczy. Liczy się bowiem nasze braterskie zaangażowanie. Razem możemy uratować chrześcijańskie rodziny i zachować ślady naszej wiary na Bliskim Wschodzie. Pokażmy, że wspólnota jest naszą siłą i pomoc bliźniemu to nasza najważniejsza wartość.
Program Rodzina Rodzinie zmienił się na przestrzeni lat, by jak najlepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby. Na początku wsparcie było kierowane bezpośrednio do konkretnych rodzin, a Parafie miały możliwość poznania osób, którym udzielana była pomoc. Wraz ze wzrostem liczby beneficjentów, konieczne było ukierunkowanie pomocy na poszczególne kraje – takie jak Syria, Liban czy Strefa Gazy. Jesienią 2022 roku program został rozszerzony na Ukrainę, odpowiadając na naglące potrzeby humanitarne związane z wojną. Od przełomu 2023/2024 roku wsparcie jest kierowane na regiony – Ukrainę lub Bliski Wschód – co pozwala na większą elastyczność działań i dostosowanie pomocy do dynamicznie zmieniających się wyzwań. Obecnie planujemy kolejne uproszczenie struktury programu – dążymy, aby zrezygnować z podziału na regiony i traktować program jako jeden, spójny mechanizm pomocy, a wsparcie było realizowane w ramach ogólnego celu Rodzina Rodzinie, co pozwoli na jeszcze sprawniejsze reagowanie na zmieniające się potrzeby i kryzysy humanitarne. Mimo tych zmian chcemy podkreślić, że Darczyńcy – tacy jak Wasza Parafia – jeśli chcielibyście wspierać konkretny region lub kraj, wciąż jest taka możliwość – Wasze decyzje są dla nas najważniejsze.
Mechanizm wsparcia pozostaje niezmienny. Rodziny otrzymują pomoc finansową w lokalnej walucie, którą przeznaczają na najpilniejsze potrzeby, takie jak zakup żywności, odzieży, leków, środków edukacyjnych dla dzieci czy opłaty za media. Partnerzy lokalni, współpracujący z Caritas Polska, co miesiąc raportują dystrybucję środków, co pozwala nam zapewnić pełną przejrzystość działań.
Sytuacja wielu rodzin na Bliskim Wschodzie pozostaje dramatyczna. Dzień po dniu mierzą się oni z głodem, brakiem podstawowych produktów oraz ciągłym zagrożeniem. Dzięki wsparciu Parafii, rodziny te będą mogły zakupić żywność, leki, opłacić rachunki i spojrzeć w przyszłość z nadzieją, pozwoli im przetrwać ten najtrudniejszy czas.
W wyniku zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie (od 7 października 2023r. do stycznia 2025):
- śmierć poniosło 42 tysiące osób w Strefie Gazy (to więcej niż łączna liczba mieszkańców Sanoka), w tym prawie 1000 pracowników służby zdrowia i organizacji humanitarnych, a prawie 100 tys. ludzi zostało rannych
- 90% populacji Strefy Gazy, czyli 1,9 mln osób jest wewnętrznie przesiedlonych
- 60 % budynków mieszkalnych w Strefie Gazy jest w gruzach
- blisko 100 procent ludności Strefie Gazy żyje w ubóstwie, a 0,5 miliona osób jest w piątej, najwyższej fazie głodu
- brak jedzenia i schronienia to jeden z największych problemów mieszkańców Strefy Gazy (10 kg worek mąki kosztuje ok 1000zł, kilogram pomidorów 320 zł, a kilo cukru 62zł)
- w 6 milionowym Libanie zginęło blisko 2000 osób (do wiosny 2024r. 306 osób), a 10 tys. osób zostało rannych
- blisko milion osób jest wewnętrznie przesiedlonych w Libanie, a 220 tys. uciekło do Syrii
Zachęcamy do obejrzenia filmiku beneficjentów programu Rodzina Rodzinie oraz zapoznania się z najnowszą sytuacja na Bliskim Wschodzie:
Wsparcie polskich rodzin pomaga przetrwać rodzinom w Libanie
Wyobraź sobie, że wstajesz rano i chcesz przygotować śniadanie dla trójki Twoich dzieci. Nie możesz tego zrobić – lodówka świeci pustkami. Nie stać Cię na zr…
www.youtube.com
|
Strefa Gazy ponownie pod ostrzałem. Palestyńczycy pilnie potrzebują pomocy | Caritas Polska
Najnowsze. Strefa Gazy ponownie pod ostrzałem. Palestyńczycy pilnie potrzebują pomocy 18 marca 2025 – 15:39; Małgorzata Jarosz-Jarszewska z Caritas Polska: nie zajmujemy się polityką – pomagamy każdemu człowiekowi 10 marca 2025 – 14:17; Podprogram FEPŻ w realizacji: koordynatorzy szkolą się w Bydgoszczy 10 marca 2025 – 12:09 …
caritas.pl
|
Siedzibę Caritas Polska w Warszawie odwiedził dyrektor Hope Center w Syrii – Safir Salim. Rozmawialiśmy o dalszej współpracy i koordynacji działań humanitarnych w Syrii, gdzie sytuacja jest skomplikowana i dynamiczna. Kraj boryka się z konsekwencjami ponad 12-letniej wojny domowej, która zrujnowała infrastrukturę i pochłonęła wiele ofiar.
caritas.pl
|
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania pozostajemy do dyspozycji pod adresem parafie@caritas.org.pl lub numerem telefonu +48 532 403 108. Każda wpłata i modlitwa mają wielkie znaczenie. Razem możemy naprawdę wiele zdziałać!
Razem sprawiamy, że świat wokół nas staje się lepszy.
Bóg zapłać za zaangażowanie i świadectwo miłości bliźniego.
Z modlitwą
Maria Suszko
Specjalista ds. współpracy z darczyńcami
|