W bieżącym roku zorganizowana zostanie w granicach archidiecezji przemyskiej (niewykluczone, że także w innych diecezjach Polski) impreza sportowa, o której mowa w tytule oraz poniżej. Wszystkich mężczyzn, którzy przekroczyli granicę 50. lat życia i chcieliby wystąpić w zespole reprezentującym Parafię Dukla-Fara, zapraszamy do kontaktu z ks. proboszczem (tel. 13 433 00 38 lub dukla@przemyska.pl). Niebawem rozpoczniemy treningi, aby zbudować formę i zespół, czerpać radość z gry i uprawiania sportu… .
Cel Turnieju:
– permanentna troska o zdrowie i kondycję w każdym wieku (aktywność fizyczna zamiast leków),
– dobre wykorzystanie wolnego czasu (całoroczne treningi, aby móc rozgrywać mecze turniejowe),
– integracja społeczna,
– sportowa rywalizacja i dbanie o piłkarskie umiejętności,
– zagospodarowanie sportowej emerytury byłych piłkarzy,
– ożywienie więzi rodzinnych, parafialnych i międzypokoleniowych,
– promocja sportu jako antidotum na apatię,
Organizacja Turnieju:
Turniej rozgrywany jest na trzech szczeblach:
I. 40. Dekanatów – od 02.04 do 22.05.
II. 6. okręgów – od 23.05 do 12.06:
III. Diecezji – 19.06 w Dukli (6 najlepszych drużyn, które zwyciężyły w okręgach. Do zdobycia będzie Puchar ufundowany przez Metropolitę Przemyskiego Księdza Arcybiskupa Adama Szala).
Regulamin Turnieju:
- W Turnieju obowiązują przepisy ogólne FIFA uzupełnione przez niniejszy regulamin.
- Zespoły składają się maksymalnie z 18. zawodników (bramkarz + 10 grających + 7. rezerwowych).
- W Turnieju biorą udział tylko zawodnicy, którzy przekroczyli 50. rok życia zamieszczeni na wspólnej liście (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania), podpisanej przez proboszcza parafii.
- Zespoły są reprezentacjami parafii.
- Drużyny posiadają własne, w miarę jednolite stroje.
- Zależnie od możliwości czasowych i boiskowych Turniej na danym szczeblu może być rozegrany systemem pucharowym lub w grupach. Losowanie grup, par i drogi do finału powinno mieć miejsce bezpośrednio przed rozgrywkami. Należy zadbać o to, aby łączny czas gry żadnego zespołu w danym dniu nie przekroczył 120. minut.
- Do następnego szczebla awansuje tylko jedna drużyna – zwycięzca.
- Mecze trwają po 30 minut (2 x 15 minut). Organizator może (np. przy dużej ilości drużyn i systemie „każdy
z każdym”) skrócić czas meczu do 20. minut (2 x 10 min.). W przypadku remisu (przy systemie pucharowym) wykonywane są rzuty karne (nie ma dogrywek). - Organizator Turnieju na danym szczeblu powinien zatroszczyć się o odpowiednią opiekę medyczną i sędziowską podczas rozgrywek. Powinny to być osoby mające do tego uprawnienia. Każdy zawodnik sam odpowiada za swoje zdrowie, sam – jeśli chce – ubezpiecza się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli posiada przeciwwskazania lekarskie nie powinien – w trosce o siebie – brać udziału w zawodach.
- W przypadku gry nieuprawnionego zawodnika (np. jeśli jest młodszy wiekiem lub grał w tej edycji Turnieju na niższym szczeblu w innej drużynie) cały zespół zostaje zdyskwalifikowany z Turnieju i pozbawiony jakichkolwiek nagród i awansu.
- Za wulgarne słowa zawodnik otrzymuje żółtą kartkę i związaną z nim karę 3.min. Druga żółta kartka oznacza czerwoną połączoną z wykluczeniem z meczu. W przypadku szczególnie brutalnych zachowań i zagrań sędzia może od razu ukarać czerwoną kartką i usunąć nie tylko z boiska w danym meczu lecz także z całego turnieju na danym szczeblu.
- Zmiany zawodników dokonywane są zgodnie z przepisami FIFA (nie ma zmian hokejowych).
- Na danym szczeblu jest do zdobycia także puchar fair – play. Zdobywa go drużyna, która prezentuje najbardziej kulturalną postawę na boisku i poza nim. O przyznaniu pucharu decyduje jury złożone z przynajmniej trzech kierowników drużyn lub innego wcześniej wybranego gremium. Można ufundować również nagrody dla najlepszego zawodnika i króla strzelców.
- Poszczególne zespoły mogą częściowo lub w całości (zależnie od wygospodarowanych środków przez organizatora) pokryć koszty Turnieju na danym szczeblu.