O swoim ogromnym umiłowaniu Biblii pisał w porywie serca Dymitr Mereżkowski: „…mam ją u siebie już trzydzieści lat. Czytam ją codziennie i czytać będę póki oczy widzą, przy wszelkim od słońca czy serca biegnącym świetle, w najjaśniejsze dni i najciemniejsze noce, szczęśliwy czy nieszczęśliwy, chory czy zdrów, czujący czy nieczuły. I wydaje mi się, że wciąż czytam coś nowego, nieznanego, i że nigdy nie przeczytam, nie poznam do głębi (…) grzbiet odpada, kartki rozsypują się (…) trzeba by ją na nowo oprawić, ale szkoda, bo prawdę mówiąc, strach choćby na kilka dni rozstać się z tą książką” (Dymitr Mereżkowski, „Jezus nieznany”, Warszawa 1937).
Wybitny pisarz Roman Brandstaetter wspomina o testamencie swojego dziadka, który nie rozstawał się z tą świętą Księgą: „Mój dziadek (M. D. Brandstaetter 1848-1928, znany prozaik hebrajski) na kilka dni przed śmiercią pozostawił mi w spadku testament: – Będziesz Biblię nieustannie czytał. Będziesz ją kochał więcej niż rodziców (…) więcej niż mnie (…) Nigdy się z nią nie rozstaniesz (…) A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi” („Krąg biblijny”, Warszawa 1975,10). Nic dziwnego, że pisarz po latach doświadczeń mógł napisać: „Pismo św. przez całe życie było dla mnie Księgą, od której nigdy nie odchodziłem, z którą się nigdy nie rozstawałem (…) Daje mi ono odpowiedź na wszystkie pytania, tak jak dawało je przez tysiące lat moim praojcom. Dla mnie Pismo św. jest wielką i jedyną Księgą życia i mądrości”.
Dla niezliczonej liczby ludzi Biblia jest oknem na świat pojęć religijnych i moralnych. Pisze o tym Paul Claudel: „Pismo św. jest wspaniałą budowlą, którą należy nie tylko czcić, ale w której trzeba mieszkać i dla której cały świat jest stworzony, by ją podpierać i ozdabiać” („Umiłowanie Pisma św.”, Warszawa 1998).
Z myślą o zaprzyjaźnieniu się ze słowami, które nigdy nie przeminą /por. Łk 21,33/ i które dają życie wieczne, organizowany jest w naszej parafii Kurs biblijny. Rozpocznie się on w październiku br. Wykłady – prowadzone przez ks. proboszcza – odbywać się będą dwa razy w miesiącu w nowym domu parafialnym. Zapisy dla wszystkich chętnych do końca września u księży pracujących w parafii. Zapraszamy! Pierwsze spotkanie w poniedziałek 22. października br. po nabożeństwie październikowym w nowym domu parafialnym.