Archidiecezja Przemyska pomaga Ukrainie

Od kilkunastu dni w odpowiedzi na zaistniałą sytuację i napływ migrantów z Ukrainy, Caritas Archidiecezji Przemyskiej podejmuje szereg inicjatyw pomocowych. Dynamiczna sytuacja z jaką zmierzamy się każdego dnia generuje potrzebę pilnych i adekwatnych reakcji – pisze ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas archidiecezji przemyskiej.

W informacji opublikowane stronie internetowej Caritas czytamy o pomocy świadczonej codziennie przez poszczególne agendy diecezjalnego Caritas. – Jesteśmy obecni m.in. na dworcu PKP w Przemyślu. W prowadzonej przez Caritas restauracji „Perła”, każdego dnia przygotowujemy posiłki dla uchodźców oraz służ porządkowych (strażaków, policjantów) oraz medycznych. Każdego dnia wydajemy uchodźcom kilka tysięcy porcji ciepłej zupy, rozdajemy kanapki, słodycze, wodę, koce, łóżka polowe, itp. Od 24 lutego z pomocy humanitarnej na dworcu PKP w Przemyślu skorzystało już ponad 400 000 migrantów. Restauracja Perła wydaje także bezpłatnie śniadania, obiady i kolacje dla wszystkich służb mundurowych i porządkowych pracujących na dworcu (dziennie wydawanych jest ponad 200 posiłków) – wskazuje ka. Janiec.

Caritas uruchomił także na terenie restauracji pomieszczenie dla matek z dziećmi. Tam zmęczone podróżą mogą odpocząć, napić się kawy i herbaty, przewinąć dzieci i nabrać sił na dalszą podróż. W tym miejscu jest także dostępna tzw. bawialnia dla najmłodszych z zabawkami, bajkami, itp. W tym miejscu wolontariuszki Caritas pomagają w opiece nad dziećmi oraz animują wspólną zabawę. – Z tej formy pomocy każdego dnia korzysta około 100 matek – zauważa Dyrektor Caritas archidiecezji przemyskiej. – Organizujemy także krótkie noclegi dla uchodźców, asystujemy podczas wizyt w szpitalu na SORze – dodaje.

Pomoc Caritas świadczona jest także na placu przy dawnym centrum handlowym Tesco przy ul. Lwowskiej. Znajduje się tam Namiot Nadziei, gdzie wolontariusze Caritas udzielają różnego rodzaju pomocy w formie ciepłego posiłku, kanapek, słodyczy, wsparcia emocjonalnego, rozlokowywania uchodźców. Tam też Caritas pomaga w transporcie na dworzec kolejowy, udziela informacji, pomaga rozwiązywać bieżące problemy, kieruje dostawy do magazynów.

W przemyskim Ośrodku dla Cudzoziemców, Caritas Archidiecezji Przemyskiej obsługuje migrantów znajdujących schronienie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców przy ul. Mickiewicza. Każdego dnia Caritas dostarcza tam 1200 porcji obiadów, suchego prowiantu, wody, słodyczy, itp.

Obok działań w Przemyślu, wolontariusze Caritas obecni są także w Medyce. Zajmują się pomocą na przejściu granicznym a także w punkcie recepcyjnym znajdującym się na hali sportowej. Ponadto przemyska Caritas koordynuje codzienną dostawę wody, kanapek, produktów żywnościowych, leków, słodyczy, środków higienicznych dla dzieci i matek znajdujących się w punkcie recepcyjnym w Medyce. Tam też nadzoruje działania animacyjne z dziećmi jakie prowadzą Siostry Michalitki i Siostry Felicjanki. Z tej formy pomocy skorzystało już kilkanaście tysięcy uchodźców.

Podobna pomoc świadczona jest w innych miejscach archidiecezji przemyskiej, w których, z uwagi na bliskość przejścia granicznego, gromadzą się uchodźcy. W Korczowej, Krościenku, Chotyńcu i Młynach wolontariusze Caritas każdego dnia rozdają ciepły posiłek, suchy prowiant, kanapki, wodę, słodycze wysokokaloryczne, środki higieniczne, koce, materace, leki. Z tej oferty pomocy w tych miejscach skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy potrzebujących.

Caritas archidiecezji przemyskiej organizuje także pomoc na Ukrainie. W sumie udało się już przekazać na teren Ukrainy już 71 tiry i 40 busów z żywnością, wodą, suchym prowiantem, środkami higienicznymi, lekami, kocami – informuje ks. Artur Janiec.

Natomiast na dworzec główny PKP w Przemyślu, na granicę w Korczowej i Medyce przemyska Caritas przekazała 45 wózków inwalidzkich dla osób z niepełnosprawnością. Zostało zamówionych także 100 agregatów prądotwórczych do przekazania dla ukraińskich szpitali oraz obiektów użyteczności publicznej.

Caritas archidiecezji przemyskiej codziennie rozdaje ok. 30 000 kanapek dla uchodźców; przekazuje 8 palet żywności, w tym kanapki na stronę ukraińską dla ludzi oczekujących w kolejkach na odprawę graniczną.

28 osób chorych z Ukrainy zostało przyjętych do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu, a 5 osób w podeszłym wieku do Domu Spokojnej Starości w Kąkolówce; Rotacyjnie 20 matek z dziećmi znajduje schronienie w Domu Matki i Dziecka w Przemyślu, prowadzanym przez Caritas. Zadeklarowano także gotowość przyjęcie do ośrodka Caritas w Zboiskach 80 osób z niepełnosprawnością.

Każdego dnia w podejmowane działania zaangażowanych jest ok 150 wolontariuszy Caritas. W 16 placówkach na terenie archidiecezji przemyskiej prowadzone są zbiórkę darów, żywności, środków higienicznych, leków, odzieży, itp. i dostarczmy na bieżąco do potrzebujących.

Należy dodać, że w pomoc zostali zaangażowani także klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu (pomoc przy segregacji otrzymywanych darów, rozdawaniu kanapek, słodyczy).

W pomoc uchodźcom włączają się także parafie organizując zbiórki pieniędzy, żywności, przygotowując ciepłe posiłki lub suchy prowiant dla przybywających z Ukrainy uchodźców. Także zgromadzenia zakonne oferują miejsca w swoich klasztorach, pomagają organizować noclegi w Polsce i zagranicą, pomagają jako wolontariusze w punktach recepcyjnych, a także organizują transporty z pomocą na Ukrainę.

ks. Maciej Flader

Źródło: https://przemyska.pl/2022/03/16/archidiecezja-przemyska-pomaga-ukrainie/